ARCHIWUM

Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego wpływają na mózg. Bardzo KORZYSTNIE

Ćwiczenia duchowe mają znaczący wpływ na ludzki mózg – wynika z badań Marcus Institute of Integrative Health na Thomas Jefferson University. Wyniki ich badań zostały opublikowane w „Religion, Brain and Behaviour”.

Uczeni przebadali 14 chrześcijan uczestniczących w Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego. Po siedmiu dniach w milczeniu i medytacji pod kierunkiem prowadzącego ćwiczenia zaobserwowali u nich o wiele lepszy nastrój, samopoczucie, zdrowie, a także otwarcie na transcendencje. Sami uczeni wiążą to z zmieniających się u uczestników rekolekcji poziomem dopaminy i serotonin.

 

– Nasze badania wykazały po siedmiodniowych rekolekcjach znaczące zmiany w transporcie dopaminy i serotoniny, co pomogło osiągnąć badanym doświadczenia, o jakich mówiły – przekonuje dr  Andrew Newberg, dyrektor badawczy Instytutu. 

 

Uczony przyznaje jednak, że badania te stawiają więcej pytań, niż dają odpowiedzi. Nadal bowiem nie wiadomo, które elementy rekolekcji tak korzystnie wpłynęły na system neuroprzekaźników, ani tego, czy podczas innego rodzaju ćwiczeń duchowych skutki byłyby podobne. Aby to wyjaśnić, podkreśla dr Newberg, konieczne są kolejne badania.

Źródło: CatholicHerald.co.uk

Komentarze

Zobacz także

Hodował niedźwiedzia. Zobacz co się stało

Redakcja malydziennik

Franciszek przypomniał misyjne powołanie Kościoła!

Redakcja malydziennik

KORWIN-MIKKE chce zamachu stanu w POLSCE? „Wojsko powinno…”[WIDEO]

Adam Gaafar
Ładuję....