RELIGIA

Coraz więcej małżeństw zawartych jest nieważnie! Smutne statystyki z sądów kościelnych

Kościelne sądy czterokrotnie częściej niż w 1989 r. stwierdzają nieważność związku małżeńskiego – informuje "Dziennik Gazeta Prawna”.

W 2015 r. doszło do 2609 orzeczeń nieważności małżeństwa. Liczba ta rosła od 1989 r. (650 takich przypadków), a w ostatnim czasie się ustabilizowała. Najczęstszą przyczyną orzeczenia nieważności małżeństwa jest "niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej”.

 

Dla porównania – w 2015 r. doszło do 67,3 tys. rozwodów cywilnych. Rekordowy był 2006 r., kiedy było ich 71,9 tys.

 

Formalnie w Kościele katolickim nie ma rozwodów, a małżonkowie przysięgają wierność aż do śmierci. Kościół może jedynie stwierdzić, że małżeństwo od początku było nieważne.

 

Według prawa kanonicznego, małżeństwo może zostać unieważnione z powodu m.in. alkoholizmu, narkomanii, uzależnienia od rodziców, impotencji, oziębłości, bigamii lub gdy do zawarcia związku doszło w wyniku podstępu czy przymusu.

 

Papież Franciszek w 2015 r. ułatwił całą procedurę i teraz wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa nie musi być potwierdzony przez sąd drugiej instancji, jeżeli żadna ze stron się nie odwołała.

 

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", interia.pl

Komentarze

Zobacz także

Wielka walka duchowa w USA. Chrześcijanie kontra wiedźmy! NIESAMOWITE STARCIE

Redakcja malydziennik

Kościele Anglii i protestantyzmie, dokąd idziecie?! „Jeśli chłopcy chcą nosić spódnice, to powinniśmy im na to pozwolić”

Redakcja malydziennik

Cała prawda o Izraelu! ZOBACZ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....