CYWILIZACJA

Coraz mniej rozmyślamy nad sensem życie. Ale niezmienne pozostaje to, co ten sens życiu nadaje

Polacy rzadziej niż 20 lat temu zadają sobie pytanie o sens życia; podobnie jak wtedy najczęściej upatrują go w rodzinie, na znaczeniu zyskało zdrowie – pokazuje sondaż CBOS.

CBOS zadało w marcu respondentom te same pytania, co przed 20 laty: co jest najważniejsze w życiu i stanowi jego sens. Jak wynika z sondażu, obecnie Polacy zastanawiają się nad sensem życia rzadziej niż wtedy, przybyło zaś osób, które w ogóle nie interesują się takimi rozważaniami lub deklarują, że nie mają na nie czasu.

 

Nad sensem i celem życia zastanawia się 69 proc. badanych (przed 20 laty 80 proc.) w tym 33 proc. respondentów zdarza się to często, a 15 proc. – bardzo często. Pozostali robią to rzadko (17 proc.) lub w ogóle nie poświęcają czasu takim rozważaniom (14 proc.).

 

Takie pytania najczęściej zadają sobie kobiety, osoby uczestniczące w praktykach religijnych, młodzi, wykształceni, mieszkańcy największych miast oraz wsi.

 

Podobnie jak w roku 1997, cele życiowe badanych koncentrują się głównie wokół rodziny, zdrowia i dzieci – choć ubyło osób, które sens życia wiążą z dziećmi lub wnukami, pracą, pieniędzmi, radością z życia, pogodą ducha oraz takimi wartościami jak dobroć, pomocniczość i uczciwość. CBOS odnotowało, że minimalnie przybyło respondentów, dla których istotne są sprawy społeczne: spokój, bezpieczeństwo i relacje z ludźmi.

 

Tym, co decyduje o sensie życia, dla respondentów CBOS najczęściej jest rodzina – 54 proc. (w 1997 r. 53 proc.), zdrowie 38 proc. (przed 20 laty 31 proc.) oraz dzieci i wnuki: 14 proc. (o 11 pkt. proc. mniej niż w 1997 r.).

 

Praca jest rozstrzygająca dla poczucia sensu życia dla 9 proc. (w 1997 r. 19 proc.), bogactwo i własne lokum jest istotne dla 8 proc. (przed 20 laty 13 proc.).

 

Dla 8 proc. (w 1997 r. 5 proc.) sens życia nadają wartości życia społecznego: spokój, porządek, sprawiedliwość, przyjaźń.

 

Wartości egzystencjalne – godne życie, pogoda ducha, to, by coś po sobie zostawić, liczy się dla 7 proc. (przed dwiema dekadami 13 proc.) pytanych.

 

Wiara w Boga i zbawienie nadają sens życiu 5 proc. badanych (6 proc. przed 20 laty), 4 proc. (5 proc.) wskazuje na miłość, tyle samo na pomyślność, sukces i brak zmartwień. Dobro Polski i świata, pokój i dobre rządy są istotne dla poczucia sensu życia 2 proc. (3 proc. W 1997 r.), a jeden na stu (dwa razy mniej niż przed 20 laty) upatruje sensu życia w wykształceniu.

 

CBOS podało, że kobiety częściej niż mężczyźni akcentują znaczenie zdrowia, a także dzieci i wnuków; mężczyźni w większym stopniu odwołują się do sfery zawodowej. Starszym respondentom, mającym 55 lat i więcej, częściej niż pozostałym zależy na dobrym zdrowiu, najmłodsi częściej mówią ogólnie o szczęściu, sukcesie i braku problemów.

 

Egzystencjalne pytania Centrum Badania Opinii Społecznej zadało 2–9 marca br. w ramach sondażu "Aktualne problemy i wydarzenia", na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Muzułmanów trzeba nawracać! OTO PRZYKŁAD!

Szaleństwo transseksualizmu: 11-latka przejdzie terapię, aby nie być kobietą. Jest córką Angeliny Jolie i Brada Pitta

Czyżby to miała być powtórka z Berlina? Nowe fakty w sprawie napaści na Polaka we Francji

Redakcja malydziennik
Ładuję....