POLITYKA

Coraz mniej Polaków myśli o emigracji. W Polsce jest coraz lepiej!

Dobrze rozwijająca się gospodarka, spadające bezrobocie, rosnące płace powodują, że coraz mniej Polaków myśli o emigracji. W ciągu roku odsetek potencjalnych emigrantów zmniejszył się o ponad 5 pkt proc. i dziś chęć wyjazdu z kraju deklaruje niespełna 14 proc. Polaków – wynika z badania firmy rekrutacyjnej Work Service

Z raportu wynika, że 13,7 proc. Polaków rozważa wyjazd z Polski. To 9 proc. dorosłej populacji Polski, czyli ponad 2,8 mln osób. Najwięcej naszych rodaków chce opuścić kraj na trzy miesiące – taką deklarację zło- żyło 29 proc. spośród tych, którzy myślą o emigracji.

 

– Przed nami okres wzmożonej pracy sezonowej, która co roku cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Wyjazd za granicę w okresie wakacyjnym pozwala w krótkim czasie uzyskać dochody kilkakrotnie wyższe niż w analogicznym czasie w Polsce. Stąd też wzrost zainteresowania wyjazdem z kraju w porównaniu z badaniem przeprowadzonym pół roku temu, emigrację deklarowało wtedy 12 proc Polaków. Spadek, który nastąpił w ciągu 12  miesięcy, aż o 5 pkt proc., jest w dużej mierze efektem coraz lepszej sytuacji na polskim rynku pracy – komentuje Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

 

Z badania wynika, że najważniejszym czynnikiem skłaniającym Polaków do emigracji są wyższe zarobki (70 proc. badanych). Na drugim miejscu jest wyższy standard życia (40 proc.). Najważniejszym powodem zniechęcającym do wyjazdu z kraju jest przywią- zanie do rodziny i przyjaciół w Polsce (72 proc.). Aż 35 proc. nie decyduje się na emigrację z powodu atrakcyjnej pracy.

 

Najbardziej skłonne do wyjazdu są osoby młode, między 18. a 24. rokiem życia (40 proc. planujących emigrację). Do emigracji przekonane są głównie osoby żyjące na wsi oraz w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców – 60 proc. deklarujących chęć wyjazdu z kraju. Z kolei 59 proc. potencjalnych emigrantów to osoby posiadające zatrudnienie, co dodatkowo uderzy w rynek pracy.

– Szczególnie niepokoi, że dominującą grupą wiekową, która rozważa emigrację, są osoby między 18. a 24. rokiem życia. Czy ich deklaracje zapowiadają ucieczkę przed perspektywą niskich płac, skutkami gorszego wykształcenia czy przed niskim poziomem urbanizacji regionów kraju, z których pochodzą? To ważne pytanie, jeśli pod uwagę brać będziemy deklarowane dochody potencjalnych emigrantów. Aż 53 proc. z nich zarabia poniżej 2000 zł netto miesięcznie – komentuje Krzysztof Blusz, wiceprezes zarządu WiseEuropa.

 

Źródło: Telewizja Republika. "Gazeta Polska Codziennie"

Komentarze

Zobacz także

Merkel ma problem. 26 proc. Niemców mówi NEIN Unii Europejskiej!

Uwaga! Toksyczny i groźny stwór z innej planety na europejskiej plaży

Redakcja malydziennik

Czy papież jest Mesjaszem!? – szef ważnej watykańskiej Kongregacji bardzo mocno o…

Redakcja malydziennik
Ładuję....