RELIGIA

Coraz mniej katolickie Włochy? Muzułmanie największą mniejszością religijną!

Włochy, centrum Kościoła i katolicyzmu, stają się coraz mniej katolickie. Proces ten widać zarówno w statystykach dotyczących wyznania obywateli Włoch, jak i – jeszcze bardziej – w tych dotyczących osób legalnie lub nielegalnie przebywających na terenie tego kraju.

Jeśli brać pod uwagę jedynie obywateli Włoch, to proces nie jest jeszcze szczególnie dostrzegalny. Największą grupę wyznaniową niekatolicką stanowią protestanci, których jest w Italii 450 tysięcy, drugą, co do wielkości Świadkowie Jehowy (424 tysiące), a trzecią… muzułmanie, który jest już 302 tysiące. Zaskakiwać może także ogromna liczba prawosławnych, których jest we Włoszech 212 tysięcy, a także buddystów (157 tysięcy).

 

Prawdziwym szokiem jest jednak sprawdzenie, ilu jest wyznawców innych religii wśród ludzi, którzy przebywają na terenie Włoch (legalnie, ale też nielegalnie). Jeśli liczyć ich, to największą mniejszością religijną we Włoszech są muzułmanie, których jest tam… milion sześćset tysięcy, drugą grupą wśród obcokrajowców są prawosławni, których jest milion pięćset czterdzieści jeden tysięcy, trzecią grupą są katolicy 908 tysięcy, czwartą protestanci (255 tysięcy), a piątą agnostycy i ateiści 227 tysięcy.

 

 

Proces jest więc jednoznaczny, choć oczywiście katolicy nadal stanowią ogromną większość mieszkańców Włoch. Ale biorąc pod uwagę bardzo niską dzietność etnicznych Włochów, a także ich spadający poziom praktyk religijnych, szybko może się to zmienić.

 

TPT/Chiesa.esspresso.reppublica.it

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

APOKALIPSA nadejdzie, jeżeli ludzie się nie nawrócą! Maryja zapowiada STRASZNE rzeczy

Redakcja malydziennik

„Biedny zdrajca Judasz”, zło klerykalizmu i ostra odpowiedź na Dubia. Franciszek znowu „jeździ” po księżach

Redakcja malydziennik

Czy ma znaczenie fakt, że Jezus był Żydem? Dogmat chalcedoński i herezja chrześcijańskiego antysemityzmu

Redakcja malydziennik
Ładuję....