POLITYKA

Co zrobić w razie ataku nuklearnego? Gazeta publikuje instrukcję

Dokładną instrukcję, co robić w przypadku ataku nuklearnego, zamieściła gazeta wydawana w położonym przy granicy z Koreą Płn. chińskim mieście Jilin.

Artykuł z poradami ukazał się w lokalnym dzienniku "Jilin Ribao”. Autor dokładnie wyjaśnił czytelnikom różnicę między bronią konwencjonalną a nuklearną, a następnie napisał, jak można się chronić, jeśli dojdzie do ataku.

 

Autorzy wytłumaczyli, że broń jądrowa ma pięć czynników rażenia: promieniowanie cieplne, falę uderzeniową, promieniowanie przenikliwe, impuls elektromagnetyczny i skażenie promieniotwórcze. Pierwsze cztery zabijają natychmiast.

 

Według "Jilin Ribao" ludzie, którzy podczas ataku nuklearnego będą przebywać na zewnątrz, powinni spróbować położyć się w rowie, zakryć odsłoniętą skórę ubraniem w jasnym kolorze lub zanurzyć się w rzece czy jeziorze, by zminimalizować ryzyko natychmiastowej śmierci. Do artykułu dołączono rysunki przedstawiające sposoby pozbycia się skażenia radioaktywnego.

 

Wpływowy anglojęzyczny dziennik "Global Times" w środowym komentarzu opisał artykuł z "Jilin Ribao" jako ogłoszenie społeczne spowodowane sytuacją na Półwyspie Koreańskim. "Jeśli wybuchnie wojna, nie można wykluczyć, że Półwysep Koreański będzie źródłem skażenia jądrowego, i należy poważnie zbadać środki zaradcze oraz otwarcie o nich mówić, by wiedzieli o nich zwykli ludzie. Jednocześnie nie ma absolutnie żadnego powodu, by się niepokoić" – napisano w "Global Times".

 

Chiny nie raz wyrażały poważne zaniepokojenie z powodu programów jądrowego i rakietowego Korei Płn., a także wzywały USA i Koreę Południową, by przestały prowokować reżim w Pjongjangu.

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Był krok od śmierci, kiedy usłyszał anielskie śpiewy… Michael Douglas ujawnia swoją tajemnicę

Redakcja malydziennik

Ten film o Polsce robi prawdziwą furorę za granicą!

Redakcja malydziennik

Egipt znów na celowniku ISIS. Tym razem terroryści zaatakowali na Synaju

Redakcja malydziennik
Ładuję....