POLITYKA

Co za kłamstwo historyczne: Juszczenko ośmiela się porównywać Banderę z Józefem Piłsudskim! "Nie chciałbym, żeby pouczać Ukraińców, kto u nas miałby być bohaterem"

"Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że Armia Krajowa to anioły, a UPA to diabły" – powiedział na antenie RMF FM Wiktor Juszczenko. To jednak nie wszystkie kłamstwa, jakie powiedział na temat UPA.

W poniedziałek gościem RMF FM był Wiktor Juszczenko, były prezydent Ukrainy. "Teraz przed nami jest przyszłość, przeszłość zostawmy historykom, studentom i intelektualistom" – powiedział Juszczenko. Jednak zamiast pozostawienie tych kwestii specjalistom, sam postanowił wypowiedzieć swoje zdanie na temat działalności UPA.

 

Były prezydent Ukrainy porównywał Stiepana Banderę z Józefem Piłsudskim: "co robił złego Bandera, czego nie robił Piłsudski. Najlepszym przykładem dla Bandery był właśnie Piłsudski". Porównał także polskie działania w kierunku odzyskania niepodległości z ukraińskimi: "Wiem, że osoby, które stoją za polską ideą narodową, nie są aniołami. Tak samo w przypadku Ukrainy, jest dużo epizodów za które jest mi wstyd, ale głównym tematem powinno być, że po obu stronach bohaterowie narodowi postawili sobie za cel jedną ideę".

 

"Jeżeli patrzeć na Ukrainę oczami Polaków, to 15 lat temu, po długiej walce historycznej przeszliśmy do polityki wybaczenia. Ukraińcy i Polacy podali sobie ręce. Byłem przekonany, że skomplikowane pytania historyczne zostawiliśmy w przeszłości" – dodał na zakończenie.

 

Skomplikowane pytania zostawiliśmy w przeszłości? Mamy zapomnieć o prawdzie?

Źródło: onet.pl

Komentarze

Zobacz także

Max Kolonko rozprawia się z imigrantami i UE

ZOBACZ co się dzieje na miesięcznicy! CZY DOJDZIE DO ZADYMY?

Donald Trump wspiera Izrael całym sercem. Tak śmiałej deklaracji jeszcze nie było!

Redakcja malydziennik
Ładuję....