POLITYKA

Co za absurd! Emigranci biorą twarde narkotyki, bo pozwalają się im "o nic nie troszczyć"

AFP donosi, że przybyli z Bliskiego Wschodu do Szwecji emigranci popadają w nałogi z obawy przed deportacją. Problem dotyczy młodocianych chłopaków pochodzących z Afganistanu. Czekając na przeanalizowanie ich wniosku o azyl, stosują heroinę.

Reporter najstarszej agencji informacyjnej na świecie, AFP, opisuje smutne życie uchodźców w Szwecji. Młodych chłopaków spotkał w garażach. Oczywiście żyją wśród starych gazet, z nieuprzątniętymi puszkami i wymiocinami naokoło. Ich jedyną rozrywką jest heroina.

 

"Kiedy palimy jesteśmy spokojni i nie martwimy się o nic" – mówi Mahdi, 16-latek z Afganistanu. Zaczął stosować heroinę zaraz po przyjeździe. Chłopak żyje w Uppsali, podobnie jak innych tysiąc nastolatków starających się o azyl. 10% z nich, głównie Afgańczycy, zostali przyłapani na używaniu heroiny.

 

Twarde narkotyki zaczęli stosować w oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku o azyl. Średnio zajmuje to dłużej niż rok.

 

Nadmierne przywiązanie młodych emigrantów do narkotyków potwierdzają szwedzkie władze. Tylko w zeszłym roku przynajmniej 1000 młodych uchodźców przeszło proces leczenia od uzależnień. Miejscowe władze odmawiają jednak ujawniania ich pochodzenia.

 

Szefowa opieki społecznej z Uppsali powiedziała AFP, że do uzależnień przyczyniają się też przebyte w ojczyźnie traumy. Młodzi, którzy dostali status uchodźcy wyjaśniają: to strach przed deportacją prowadzi do uzależnień. W razie powrotu do Afganistanu zostaliby zabici – przez Talibów lub ISIS.

 

Pieniądze na narkotyki młodzi zdobywają kradzieżą, w razie przyłapania na stosowaniu heroiny nie grozi im nawet areszt.

 

Blisko 80% aplikacji rozpatrywanych jest pozytywnie. Czy naprawdę jest się czego bać, czy Europejczycy sami kreują podobne zachowania emigrantów?

Źródło: thelocal.se

Komentarze

Zobacz także

Mniej niż 30% uchodźców w Danii zaczęło pracować, a rząd uważa, że to "niesamowity rozwój"

Redakcja malydziennik

Niemieckie plany w realizacji. Prania mózgu ciąg dalszy

Program „300 plus”. Sprawdź co musisz zrobić

Redakcja malydziennik
Ładuję....