CYWILIZACJA

Co mają ze sobą wspólnego Ukraińcy, fałszywe OC i nieważne dowody rejestracyjne? Uważaj na kierowców z tego kraju!

29 sierpnia funkcjonariusze SG, na przejściu granicznym w Budomierzu, zatrzymali 26-letniego obywatela Ukrainy, który okazał do kontroli fałszywe ubezpieczenie OC. Dzień wcześniej zatrzymano dwóch obywateli Ukrainy, którzy również mieli podrobione polisy OC. – czytamy na stronie Straży Granicznej.

Od początku roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili już 70 przypadków podrobienia przez obywateli Ukrainy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dotyczą one wyłącznie samochodów zarejestrowanych na współwłasność z obywatelami Polski. Na sfałszowanie dokumentu decydują się cudzoziemcy, którzy nie opłacają ubezpieczenia OC w Polsce, a jednocześnie chcą uniknąć wysokiej kary za jego brak. Wynosi ona 4 tys. zł w przypadku samochodu osobowego i 6 tys. zł  ciężarowego. Brak ubezpieczenia OC przy wjeździe do Polski skutkuje również zawróceniem na terytorium Ukrainy. W przypadku, kiedy kierowca wyjeżdża z Polski zmuszony jest pozostawić swój samochód do czasu uregulowania kary i wykupienia ubezpieczenia.

 

W tym roku funkcjonariusza Bieszczadzkiego OSG ujawnili również 72 podrobione dowody rejestracyjne, w analogicznym okresie ubiegłego roku takich zdarzeń było 48. Najczęściej dotyczą one przypadków, kiedy cudzoziemcy nie posiadają ważnych badan technicznych – nie wykonują ich ze względu na koszty lub zły stan techniczny pojazduW porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła również liczba ujawnionych sfałszowanych praw jazdy. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego za posłużenie się sfałszowanym dokumentem grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 5.

Źródło: strazgraniczna.pl

Komentarze

Zobacz także

Ciało Michaela Jacksona wcale nie spoczywa na cmentarzu! Rodzina właśnie ujawniła, że…

Adam Gaafar

Start-up dostaje dotację, ale zajmują się wynajmem HAKERÓW innym firmom

Redakcja malydziennik

Policja znalazła zwłoki w mieszkaniu. Krwawe ślady wskazują na…

Redakcja malydziennik
Ładuję....