HISTORIA

Co by było gdyby HITLER wygrał WOJNĘ? Zobacz, jak wyglądałby nasz świat

Co by było gdyby Hitler jednak wygrał II wojnę światową? Jak wyglądałyby granice „Wielkich Niemiec, a gdzie sięgnęliby Japończycy? No i co stałoby się z Polską? 

1.Europa 1945 – Hitler wygrywa wojnę

„Grossdeutschland” sięga na Wschodzie aż za Wołgę. Na północy obejmuje całą Skandynawię, za wyjątkiem sojuszniczej Finlandii, na Zachodzie obejmuje państwa Beneluksu i wschodnią Francję. Nie ma miejsca na Polskę, nawet w formie autonomii.

2. Hitler wygrywa wojnę – inna wizja

Kolejna wersja tej historii. Jednak tu widzimy już Generalną Gubernię, choć mocno okrojoną. Powstają również niepodległe państwa na Wschodzie: ogromna Ukraina, Białoruś, Litwa i mocno powiększona Łotwa. Rosja ogranicza się do stosunkowo niewielkich obszarów wokół Moskwy. Niepodległa Republika Krymska oraz mocno rozbudowana Rumunia.

Czytaj także: Car przegrał ją w karty? Nikt jej nie chciał? Poznaj prawdę o sprzedaży Alaski! Kosztowała…

3. Rok 1964. Państwa Osi rządzą światem

Alternatywna świat według wizji przedstawionej w powieści „Fatherland” Roberta Harrisa wydanej w 1992 roku. Akcja toczy się w 1964 roku po zwycięstwie Hitlera w Europie, ale jednak pokonaniu Japonii przez USA. Na pomarańczowo zaznaczone Niemcy, na czerwono „Unia Europejska” podporządkowana Hitlerowi, na granatowo posiadłości USa i ich sojuszników. Na żółto państwa neutralne.

4. Świat według Orwella. Rok 1984

Świat opanowany jest przez wielkie bloki super-państw. Oceania w Amerykach, Euroasia na północy i Eastasia obejmująca znaczną część Azji. Na terenie Afryki mocarstwa prowadzą przewlekłe i wyczerpujące wojny.

5. Nowe Stany Zjednoczone

W latach siedemdziesiątych XX wieku amerykański profesor geografii C. Etzel Pearcy zaproponował ustanowienie na nowo granic stanowych wewnątrz USA. Jego propozycja zdecydowanie lepiej uwzględniała różnice historyczne, geograficzne czy kulturowe. W jego wizji Stany Zjednoczone składałyby się z 33 stanów, zamiast z 50, jak to jest obecnie. Proponował również zmiany nazw stanów. Propozycja nie została jednak nigdy rozpatrzona przez władze federalne.

Fot. „Większa Rzesza Niemiecka” w 1964 roku – ilustracja z powieści „Fatherland” Roberta Harrisa. 

Komentarze

Zobacz także

Likwidator z AK: Lubiłem patrzeć na krew tryskającą z…

Adam Gaafar

III Rzesza na haju. Adolf Hitler i naziści brali mocne dragi

Redakcja malydziennik

Przebadali mumię sprzed 400 lat. Takiej przyczyny śmierci się nie spodziewali!

Adam Gaafar
Ładuję....