ARCHIWUM

Ciężarówka użyta do zamachu w Berlinie eksponatem w muzeum? Taki pomysł mają Niemcy

Niemieckie muzeum historii współczesnej Haus der Geschichte w Bonn rozważa możliwość przyjęcia do swoich zbiorów fragmentu ciężarówki użytej przez Tunezyjczyka Anisa Amriego w grudniowym zamachu w Berlinie, w którym zginęło 12 osób.

"Jest jeszcze za wcześnie na udzielenie ostatecznej odpowiedzi" – powiedział prezes fundacji muzeum Hans Walter Huetter, którego wypowiedź przytoczył w czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

 

Jak zaznaczył Huetter, przed podjęciem decyzji musi upłynąć trochę czasu. Jego zdaniem cały TIR byłby zbyt duży jak na eksponat. "Chodziłoby raczej o określoną część pojazdu" – wyjaśnił Huetter. "Zamach był wydarzeniem o społecznym znaczeniu i należy do historii Niemiec, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie" – oświadczył prezes fundacji.

 

Amri wjechał 19 grudnia porwaną polską ciężarówką w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Zastrzelił polskiego kierowcę i zabił jedenastu uczestników jarmarku. Ponad 50 osób zostało rannych. Cztery dni później zamachowca zastrzelili niedaleko Mediolanu włoscy policjanci.

 

Pod koniec grudnia Aldona Lema z Prokuratury Krajowej w Szczecinie poinformowała, że polscy śledczy przygotowali w związku z zamachem kolejne wnioski o pomoc prawną do prokuratur z Niemiec i Włoch. Jeden z wniosków dotyczy m. in. przekazania ciężarówki, którą wykorzystano w zamachu w Berlinie.

 

Haus der Geschichte w Bonn należy do najważniejszych niemieckich placówek muzealnych. Muzeum istnieje od 1994 roku, powstało z inicjatywy ówczesnego kanclerza Helmuta Kohla. Wystawa stała muzeum pokazuje historię Niemiec od 1945 roku. (PAP)

 

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Po raz kolejny zbadali Całun Turyński. Naukowcy nie mają wątpliwości. To krew…

Redakcja malydziennik

Jakubiak chce zmiany Premiera w Polsce!

Redakcja malydziennik

Tak wypełniła się Fatima. Teraz cudowna figura krąży po parafiach wdzięcznych za… upadek Rosji!

Redakcja malydziennik
Ładuję....