RELIGIA

Chrześcijańskie dzieci z Sudanu południowego za miskę jedzenia odmawiają islamskie modlitwy. Biskupi przyznają: "ludzie ciągle są mordowani, okradani, plądrowani, wysiedlani"

Sudan Południowy ogarnięty jest wojną domową. Ostatnio informowaliśmy o sposobie wydawania pokarmu dzieciom uchodźców – musiały one odmówić muzułmańską modlitwę. Biskupi wciąż starają się rozmawiać z władzą w celu przywrócenia pokoju.

„Pomimo naszych apeli, które kierujemy do partii politycznych, różnych frakcji i osób indywidualnych, aby powstrzymać działania wojenne, ludzie ciągle są mordowani, okradani, plądrowani, wysiedlani” – napisali biskupi Sudanu Południowego w liście duszpasterskim, do którego dotarła agencja Fides. Wspominają oni atakach na kościoły i budynki użyteczności publicznej. „W niektórych miastach jest spokój, ale brak działań wojennych nie oznacza, że nastał pokój. W innych ludność cywilna ze względu na niebezpieczne drogi czuje się jak w więzieniu” – dodają sudańscy biskupi.

 

Ze względu na wszechobecną przemoc ludzie nie mają bezpiecznego miejsca, dokąd mogli by uciec. Nawet jeżeli chronią się w kościołach czy obozach dla uchodźców strzeżonych przez ONZ są wykorzystywani przez siły porządkowe. Wielu musiało uciec do krajów ościennych. Biskupi południowosudańscy nazywają zbrodnią wojenną przemoc, zabójstwa, tortury czy gwałty dokonywane na ludności cywilnej.

 

Jednocześnie Episkopat tego kraju zapewnia, że wraz innymi wspólnotami chrześcijańskimi będzie podejmował coraz intensywniejsze kroki, aby znaleźć rozwiązania prowadzące do trwałego pokoju. „Zamierzamy spotykać się osobiście nie tylko z prezydentem, ale także jego zastępcami, ministrami, parlamentarzystami, liderami opozycji, politykami, a także przedstawicielami wojska ze wszystkich walczących ugrupowań, aby prowadzić nasz kraj ku lepszej przyszłości” – napisali biskupi Sudanu Południowego.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Wraca intronizacja! Czy Polska potrzebuje oddania się Jezusowi Chrystusowi w opiekę?

Ojciec święty Franciszek pomógł lefebrystom uzyskać kościół w Rzymie!

Redakcja malydziennik

Również w obecnych czasach mogą powstawać piękne kościoły – dowiedz się, kto jest za niego odpowiedzialny…

Redakcja malydziennik
Ładuję....