RELIGIA

Chrześcijański gubernator kontra 200 tys. muzułmanów. O co poszło?

Ponad 200 tys. muzułmanów zgromadziło się w piątek w stolicy Indonezji Dżakarcie, by domagać się ukarania gubernatora stolicy, którego oskarżają o obrazę Koranu – podaje agencja AFP. Porządku pilnowało ok. 22 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

 

Według agencji Reutera, która powołuje się na szacunki policji, w proteście udział wzięło co najmniej 150 tys. ludzi.

 

 

Do drugiego już masowego protestu wymierzonego w gubernatora Basukiego "Ahokę" Tjahaję Purnamę wezwały ultrakonserwatywne organizacje muzułmańskie, w tym Front Obrońców Islamu (FPI). Poprzednia manifestacja z 4 listopada przerodziła się w zamieszki; wówczas jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych.

 

 

16 listopada indonezyjska policja ogłosiła, że przeprowadzi śledztwo w sprawie domniemanego bluźnierstwa gubernatora, jednak protestujący domagają się jego zatrzymania. Policja postanowiła, że nie zatrzyma Purnamy, gdyż śledczy byli w tej sprawie podzieleni. Gubernatorowi zabroniono opuszczać kraj. Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

 

 

"Ahok do więzienia" – można było przeczytać na niesionych przez protestujących transparentach.

 

 

Zarzuty o bluźnierstwo mają swoje źródła w przemówieniu Purnamy z końca września. Powiedział on wówczas, że jego przeciwnicy oszukiwali wyborców poprzez atakowanie go przy użyciu fragmentu z Koranu, który może być zinterpretowany w ten sposób, że zabrania muzułmanom zaakceptowania osoby niewiernej jako przywódcy.

 

 

Według policji użytkownik mediów społecznościowych zmontował nagranie przemówienia i umieścił na nim napisy, w związku z czym wydaje się, że gubernator krytykuje Koran, a nie swoich rywali.

 

 

Wideo wzbudziło sensację w sieci i zachęciło umiarkowanych oraz radykalnych muzułmanów do wyjścia na ulice.

 

 

Purnama jest pierwszym chrześcijaninem oraz przedstawicielem chińskiej mniejszości, który objął urząd gubernatora w tym największym muzułmańskim kraju świata. Prezydent Joko Widodo – muzułmanin i sojusznik Purnamy – zapowiadał, że nie będzie interweniował, jeśli podjęte zostaną kroki prawne przeciw gubernatorowi. W piątek prezydent spotkał się na modlitwie z manifestantami i podziękował im za to, że protest był pokojowy.

 

 

Purnama nie przyznaje się do bluźnierstwa, ale przeprosił za swoje komentarze. "Przyjmuję mój status podejrzanego i wierzę w profesjonalizm policji. Tu nie chodzi tylko o moją sprawę, lecz o ustalenie kierunku, w jakim podąża ten kraj" – powiedział. Zapewnił też, że będzie ubiegał się o reelekcję.

 

 

AFP zauważa, że wielu obserwatorów widzi sprawę Purnamy jako test dla tolerancji religijnej w Indonezji, w której ostatnio coraz częściej dochodzi do ataków na mniejszości, głównie na chrześcijan.

 

 

W liczącej 258 mln ludzi Indonezji islam wyznaje ponad 87 proc. mieszkańców. Indonezyjczycy mogą wyznawać inne religie, ale ateizm jest zabroniony. Chrześcijanie stanowią 7 proc. społeczeństwa. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Żydzi i chrześcijanie – sojusz dla pokoju

Redakcja malydziennik

Jest ucieczka, "w której my dzisiaj możemy znaleźć bezpieczne schronienie i pokrzepienie pośród tak wielkich problemów, które dziś mamy”

NIESAMOWITE świadectwo nawrócenia … szofera Arafata!

Ładuję....