CYWILIZACJA

Choć raz feministki zrobiły coś dobrego. Zasmucony Polański nie pojawi się na gali Cezarów

Reżyser Roman Polański zrezygnował z przewodniczenia gali wręczenia francuskich nagród filmowych Cezary, która odbędzie się 24 lutego, z powodu "nieuzasadnionej" polemiki wywołanej przez stowarzyszenia feministyczne – wynika z wtorkowego oświadczenia.

Stowarzyszenia zamieściły internetową petycję na stronie change.org, wzywającą do pozbawienia Polańskiego, który pod koniec lat 70. został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z 13-latką, zaszczytnej funkcji. We wtorek rano pod petycją figurowało ponad 61,5 tys. wyrazów poparcia.

 

Ta polemika "głęboko zasmuciła Romana Polańskiego i dotknęła jego rodzinę"; reżyser "postanowił nie przyjmować zaproszenia" organizatorów – napisał adwokat reżysera we wtorkowym oświadczeniu.

 

Akademia Sztuki i Techniki Filmowej informowała w ub. środę, że 83-letni Polański wygłosi przemówienia otwierające i kończące ceremonię. Polański, który mieszka we Francji, zdobył podczas swojej kariery osiem Cezarów, w tym w 2014 roku dla najlepszego reżysera za film "Wenus w futrze".

 

W reakcji na tę decyzję stowarzyszenie feministyczne zaapelowało o udział w proteście przed salą Pleyela w Paryżu 24 lutego podczas ceremonii wręczania prestiżowych nagród filmowych, a francuska minister ds. praw kobiet Laurence Rossignol nazwała wybór Polańskiego "zaskakującym i szokującym".

 

Z kolei była minister kultury Aurelie Filippetti apelowała o umożliwienie Polańskiemu przewodzenia ceremonii, z uznaniem wypowiadając się o nim jako "bardzo wielkim reżyserze". "Chodzi o coś, co wydarzyło się 40 lat temu" – dodała.

 

W 1977 r. Polański został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Na mocy zawartej wtedy ugody Polański przyznał się do zarzucanych mu czynów. W ramach ugody reżyser spędził 42 dni w zakładzie karnym, ale przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody. (PAP)

 

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Więcej imigrantów ginie na PUSTYNI, niż w Morzu Śródziemnym: "kiedy słucha się ich opowieści, są przerażające"

To się nie skończy! Budynek będzie płonął jeszcze NAPRAWDĘ długo. Wg strażaków, dogaszenie zajmie…

Redakcja malydziennik

Prawo dziecka do… zabicia dziecka. Oto absurd Komitetu Praw Dziecka ONZ

Ładuję....