POLITYKA

Chcecie wypełnić testament Jana Pawła II? To BROŃCIE KRZYŻA I WIARY

Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane – przypomniał słowa Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz w środę podczas mszy z okazji 20-lecia wizyty papieża w Zakopanem. Podkreślił, że papieskie wezwanie wciąż jest aktualne.

W uroczystej mszy w kościele pw. św. Krzyża w Zakopanem wzięli udział członkowie Konferencji Episkopatu Polski i setki wiernych. Papież odwiedził Zakopane dokładnie 20 lat temu.

 

Podczas homilii kadr. Dziwisz wielokrotnie przywoływał słowa papieża wypowiedziane do rodaków podczas mszy pod Wielką Krokwią 6 czerwca 1997 r.

 

Kardynał zaznaczył, że szczególnie zostały zapamiętane słowa papieża, odnoszące się do krzyża. Papież wówczas odniósł się w słowach homilii do ponadstuletniego krzyża na Giewoncie, który – jak powiedział – "jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. (…) Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk".

 

Kard. Dziwisz wspominał słowa Jana Pawła II: "Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym". Kardynał zaznaczył, że te słowa są nadal aktualne.

 

Kardynał powiedział podczas homilii, że szczególnie zapamiętano także to, co Jan Paweł II powiedział o krzyżu na Giewoncie pod koniec mszy pod Wielką Krokwią: "Ten krzyż mówi całej Polsce: +sursum corda! – w górę serca!+ Trzeba, ażeby cała Polska od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: +sursum corda+".

 

"Wiemy, że szczególne miejsce w sercu Ojca Świętego zajmowało Podhale i zamieszkujący tę przepiękną krainę lud. Zakopane długo i cierpliwie musiało czekać na jego wizytę, ale doczekało się" – mówił kard. Dziwisz.

 

Podczas uroczystej mszy przypomniano słowa hołdu górali złożonego 20 lat "synowi gór, największemu z rodu Polaków": "Dziękujemy, Ojcze Święty, żeś nas wydostał z czerwonej niewoli, a teraz chcesz i uczysz, jak dom ojczysty, polski, wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala, gubi" – powiedział 20 lat temu pod Wielką Krokwią ówczesny burmistrz Zakopanego Adam Bachleda-Curuś.

 

W związku z 20-leciem wizyty papieża w Zakopanem zorganizowano kilka wystaw i wydano okolicznościowe albumy. W sobotę w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym "Księżówka" będzie można zwiedzać apartament, w który zamieszkał Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki.

 

We wtorek w Zakopanem odbyły się główne polskie uroczystości 100-lecia objawień fatimskich, podczas których biskupi odnowili "Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi". W wydarzeniu wzięli udział prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło oraz ministrowie i parlamentarzyści.

 

Szymon Bafia (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Zmiany w kalendarzu niedziel. Zobacz, które niedziele będą handlowe

Redakcja malydziennik

Niemiecki antyimigrancki polityk został muzułmaninem. NIE ZGADNIESZ DLACZEGO!

Redakcja malydziennik

Tak będzie wyglądał KONIEC ŚWIATA: "gdy się skończy tysiąc lat, z więzienia swego szatan zostanie zwolniony"

Ładuję....