ARCHIWUM WYDARZENIA

Chcą oddzielenia Kościoła od Państwa. Jest projekt ustawy

Barbara Nowacka

Liderka Inicjatywy Polska, Barbara Nowacka szykuje projekt ustawy mającej prowadzić do rzeczywistego rozdziału Kościoła od państwa. Przewiduje ona m.in. poważne ograniczenie finansowania Kościoła ze środków publicznych.

Inicjatywa Polska zamierza rozpocząć przywracanie świeckości państwa od zakończenia finansowania z państwowego budżetu lekcji religii w szkołach oraz samych księży i katechetów poprzez likwidację Funduszu Kościelnego i systemu ubezpieczeń.

– Jeżeli państwo ma funkcjonować poprawnie, nie ma żadnego powodu, żeby finansowało jedną konkretną religię, zwłaszcza religię w szkołach – twierdzi Nowacka – Nie zobowiązują nas do tego żadne umowy międzynarodowe, konkordat również o tym nie wspomina. To nasz wspólna decyzja, żeby katecheci byli opłacani z naszych pieniędzy.

Projekt ustawy zakłada m.in. trzy poważne zmiany, z których wynikają istotne oszczędności dla budżetu kraju:

  1. Religia w szkole ma pozostać ale ma być wpisana w zajęcia dodatkowe i ma być finansowana przez kościoły. Ma to dać oszczędność około 1-2 mld zł rocznie;
  2. Duchowni mają sami opłacać swoje ubezpieczenia zdrowotne i społeczne co ma dać oszczędność około 500 mln zł rocznie;
  3. Mają zostać zlikwidowane wszystkie komisje rządowo – kościelne. W to miejsce ma powstać jedna, złożona z przedstawicieli związków wyznaniowych i kościołów oraz organizacji świeckich skupiających agnostyków i ateistów.

Zdaniem pomysłodawców projektu ustawy, instytucja o takiej konstrukcji będzie w najwłaściwszy sposób stać na straży świeckości państwa.

Źródło Strajk.eu

Fot. Wyborcza.pl

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/kosciol-ukryl-nazwiska-500-ksiezy-pedofili-prokurator-ujawnia/

Komentarze

Zobacz także

Popularny ewangelista ostrzega: Czy wojna w Korei może rozpocząć wydarzenia czasów ostatecznych? APOKALIPSA u bram?

Redakcja malydziennik

Zmiany w drogówce: policjanci zamiast wystawiania glejtu obciążą nam kartę!

Głos proroka Apokalipsy. „Zatrzymajcie się w imię Boga (…) Byłoby lepiej dla Was, gdyby kamień młyński zawieszono wam u szyi i wrzucono was w morze”

Redakcja malydziennik
Ładuję....