ARCHIWUM

Były prezydent Niemiec ostro krytykuje państwa narodowe i wieszczy ….

Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział w środę w przemówieniu na zakończenie swojej upływającej w marcu kadencji, że liberalna demokracja i "polityczny normatywny projekt Zachodu" stały się celem ataku po ponad 25 latach od upadku muru berlińskiego.

Zaoczny proces byłych berkutowców toczy się w sądzie rejonowym w kijowskiej dzielnicy Swiatoszyno. Informacja, że oskarżeni w nim funkcjonariusze są obywatelami rosyjskimi, nadeszła z Prokuratury Generalnej w Moskwie.

 

„Mamy odpowiedź Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej z podpisami zastępców prokuratora generalnego, zgodnie z którą dziesięć osób, występujących w akcie oskarżenia, a są to funkcjonariusze oddziału specjalnego Berkut, otrzymało obywatelstwo Federacji Rosyjskiej i ukrywa się w Rosji” – oświadczył w sądzie prokurator Roman Psiuk.

 

Proces eksberkutowców, którzy są oskarżeni o zabicie 48 uczestników protestów na Majdanie na przełomie 2013 i 2014 roku, toczy się od maja 2016 roku. Akt oskarżenia dotyczy wydarzeń z 20 lutego 2014 roku, kiedy to doszło do najostrzejszych starć między demonstrantami a milicją.

 

Manifestacje na Majdanie rozpoczęły się 21 listopada 2013 roku, gdy władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. W wyniku brutalnych działań milicji pokojowe wiece przekształciły się w protesty przeciwko ekipie ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ogółem ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł z kraju i schronił się w Rosji.

 

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Prace nad nowym sarkofagiem prezydenckim. Co już o nim wiemy?

Redakcja malydziennik

Tak partia Petru gardzi zwykłymi Polakami! Przez jego pomysły latami będziemy czekać na leczenie, chyba że…

Redakcja malydziennik

Czy można zrazić Polaków do siebie jeszcze bardziej? Ten polityk udowadnia, że tak. Kolejny SKANDAL w jego wykonaniu

Redakcja malydziennik
Ładuję....