ARCHIWUM

Były dyrektor CIA: Kreml "bezczelnie" mieszał się w wybory w USA!

Były dyrektor CIA John Brennan ostrzegł dyrektora rosyjskiego wywiadu FSB w sierpniu ub. roku przed wtrącaniem się w amerykańskie wybory. Mimo tego ostrzeżenia – jak ujawnił Brennan we wtorek w Kongresie – Rosja "bezczelnie" ingerowała w kampanię wyborczą.

Amerykański wywiad w sierpniu ubiegłego roku ustalił, że Rosja prowadzi "agresywną" operację w celu zakłócenia amerykańskiej kampanii przedwyborczej – poinformował John Brennan, występując przed komisją wywiadu Izby Reprezentantów.

 

Brennan, mianowany dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej przez prezydenta Baracka Obamę, w reakcji na ustalenia amerykańskiego wywiadu ostrzegł szefa rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa, że wtrącanie się Moskwy w amerykański proces wyborczy "nie przyczyni się do szybkiej poprawy stosunków pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi".

 

Rozmowa telefoniczna Brennana z szefem FSB miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku.

 

Brennan przyznał, że "jest świadomy informacji i doniesień wywiadu o kontaktach przedstawicieli władz rosyjskich ze sztabem wyborczym Donalda Trumpa", jednak nie był w stanie powiedzieć, czy charakter i zakres tych kontaktów uzasadniałby nazwanie ich "zmową" sztabu Trumpa z Kremlem.

 

Zdaniem Brennana, "z pewnością informacje i doniesienia wywiadowcze stanowiły wystarczającą podstawę rozpoczęcia dochodzenia FBI w celu określenia, czy obywatele amerykańscy aktywnie spiskowali, zmawiali się z przedstawicielami Rosji".

 

Obecnie dochodzenie w sprawie zarzutów o wtrącanie się Rosji w amerykański proces wyborczy i podejrzeń o "kremlowskie powiązania" z osób z najbliższego otoczenia Trumpa prowadzą cztery komisje Kongresu oraz specjalny prokurator Robert Mueller, były dyrektor FBI.

 

Zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein powierzył funkcję specjalnego prokuratora Muellerowi w ubiegłym tygodniu. Funkcja specjalnego prokuratora, jak podkreślają eksperci prawni, daje znanemu z niezależności Muellerowi nieporównanie większe uprawnienia, w tym możliwość postawienia podejrzanych w stan oskarżenia, niż mają komisje Kongresu prowadzące dochodzenie w sprawie tych samych podejrzeń związanych z ingerencją Moskwy w amerykańskie wybory.

 

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Masakra w szpitalu! Napastnik został zastrzelony!

Redakcja malydziennik

"Polak z Polakiem niech się trzyma, katolik z katolikiem". Oto rada szefa Radia Maryja

Redakcja malydziennik

Protesty w Ełku po morderstwie Polaka przez obcokrajowców

Redakcja malydziennik
Ładuję....