ARCHIWUM

BRAWO! Amerykańscy żołnierze poznają polską historię!

Amerykańscy żołnierze poznają polską historię. Nauka naszych dziejów ma stać się cyklicznym wydarzeniem dla wojskowych armii sojuszniczych stacjonujących w Polsce. – Jak wyglądał polski husarz, kiedy odzyskaliśmy niepodległość i kto walczył w powstaniu warszawskim – to kilka tematów, które poruszono podczas ostatniej prelekcji, w której wzięło udział ponad 300 żołnierzy z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Piechoty z USA.

Wykład trwał 70 minut, a tematyka obejmowała historię od chrztu Polski po wstąpienie do NATO, ze szczególnym uwzględnieniem chwały naszego oręża. – Taki wykład historyczny to bardzo dobra idea, pozwala nam lepiej poznać Polskę, czujemy się tu bardziej potrzebni – powiedział po wysłuchaniu prelekcji kpr. Daniel Fernandez Sanchez z 1 Dywizji Piechoty USA.

Kpt. Heidi Dayley była zaskoczona informacją, że pełną wolność nasz kraj odzyskał dopiero w 1989 roku. – Jestem pod wrażeniem, ile udało się Polsce osiągnąć przez ostatnie lata – powiedziała i dodała: To ważne, aby żołnierze znali historię, bo dzięki niej mogą lepiej zrozumieć dzisiejsze wydarzenia, idee, których bronimy i lepiej poznać Polskę, naszego sojusznika.

Polscy organizatorzy zwrócili uwagę, że Amerykanów najbardziej interesował okres naszej najnowszej historii: od odzyskania przez Polskę niepodległości, przez Bitwę Warszawską, po czasy II wojny światowej. – Amerykanom wydawało się, że znają te dzieje, a wiele informacji było dla nich nowych, np. podsumowanie strat poniesionych przez nasz kraj w czasie II wojny – powiedział kmdr por. Krzysztof Rumiński z 6. WOG, współautor prezentacji.

źródło: Polska Zbrojna

Źródło: Polska Zbrojna

Komentarze

Zobacz także

Jest kolejny pozew przeciwko "Newsweekowi". I bardzo dobrze!

Redakcja malydziennik

To już przesada. Tylko zwolennicy Owsiaka będą mogli nauczać religii?

Redakcja malydziennik

To pewne: nie będzie poparcia Polski dla Donalda Tuska. Powody: STRONNICZOŚĆ, ANTYPOLSKOŚĆ a także…

Redakcja malydziennik
Ładuję....