CYWILIZACJA

Biskupi przeprosili za ludobójstwo, a rząd…

Rząd Rwandy uznał za nieadekwatne przeprosiny episkopatu za udział niektórych ludzi Kościoła katolickiego w ludobójstwie Tutsich i Hutu w 1994 roku. Oświadczenie hierarchów zostało wydane w niedzielę z okazji zamknięcia obchodów Roku Świętego Miłosierdzia.

"Zważywszy na skalę popełnionych zbrodni przeprosiny ze strony Watykanu byłyby dużo bardziej uzasadnione" – głosi komunikat rwandyjskiego rządu wydany w środę wieczorem. Akt episkopatu określono w nim jako "głęboko nieadekwatny".

 

"Przeprosiny pozwalają jedynie naświetlić dystans, jaki dzieli Kościół katolicki od pełnego i szczerego uznania swojej odpowiedzialności moralnej i prawnej" za współudział w ludobójstwie – uważa rząd w Kigali.

 

"Przepraszamy za wszelkie krzywdy wyrządzone przez Kościół. Przepraszamy w imieniu wszystkich chrześcijan za wyrządzone przez nas zło w każdej formie. Żałujemy, że przedstawiciele Kościoła złamali przysięgę posłuszeństwa wobec Bożych przykazań" – głosi przesłanie rwandyjskich biskupów, które zostało w niedzielę odczytane w parafiach w całym kraju.

 

"Prosimy o przebaczenie za zbrodnię, która polegała na okazywaniu nienawiści naszym bliźnim z powodu ich przynależności etnicznej. Nie pokazaliśmy, że jesteśmy jedną rodziną, lecz zabijaliśmy się nawzajem" – dodano.

 

W oświadczeniu rwandyjscy biskupi przyznają, że członkowie Kościoła planowali i dopuszczali się zbrodni podczas masakr, w których z rąk radykałów z plemienia Hutu zginęło ponad 800 tys. Tutsich, stanowiących w kraju mniejszość, i umiarkowanych Hutu.

 

Po masakrze Kościół katolicki w Rwandzie przez lata opierał się próbom podejmowanym przez rząd i stowarzyszenia ocalałych, które chciały zmusić go do przeproszenia za rolę w tej tragedii. Według oficjalnego stanowiska przedstawiciele Kościoła, którzy dopuszczali się zbrodni, działali w pojedynkę.

 

Z relacji części ocalałych wynika, że wiele ofiar zginęło z rąk katolickich duchownych i zakonnic; rwandyjski rząd twierdzi ponadto, że wiele osób zabito w kościołach, gdzie szukały schronienia.

 

Przesłanie biskupów zostało celowo zaplanowano na minioną niedzielę, ponieważ tego dnia oficjalnie dobiegł końca ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia.

 

Obecnie około połowy Rwandyjczyków to katolicy; po ludobójstwie wiele osób zwróciło się ku różnego rodzaju Kościołom zielonoświątkowym. 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

To się nawet futurologom nie śniło! Już niebawem ruszy przemysłowa produkcja dzieci!

Redakcja malydziennik

Szwedzi oburzeni! Dom towarowy ogłosił pozamachową wyprzedaż produktów

Redakcja malydziennik

Jak świat ich nienawidzi! Chrześcijanie w Iraku są prześladowanie nie tylko przez ISIS. Ich domy praktycznie nie istnieją

Redakcja malydziennik
Ładuję....