ARCHIWUM

Biskup zobaczył i zapłakał… Muzułmańscy terroryści zamienili piękną katedrę w kupę gruzu

To był bardzo wzruszający dzień – powiedział ordynariusz diecezji Marawi na filipińskiej wyspie Mindanao po tym, jak po 8 miesiącach po raz pierwszy mógł wejść do swojej całkowicie zniszczonej katedry.

 „To był bardzo bolesny widok – stwierdził bp Edwin dela Peña – tyle wspomnień z nią związanych, budowaliśmy ją z diecezjanami. Teraz wszystko zniszczone, nawet drzewa, które zasadziliśmy wokół zostały połamane”.

 

Katedra w Marawi pod wezwaniem Matki Bożej została zniszczona i sprofanowana przez muzułmańskich terrorystów, powiązanych z tzw. Państwem Islamskim, którzy zajęli ją w maju zeszłego roku. Wzięli przy tym zakładników, m.in. wikariusza generalnego diecezji ks. Teresito Suganob oraz wiernych, którzy uczestniczyli w liturgii.

 

Bp dela Peña uruchomił specjalny program pomocowy, którego celem jest odbudowa i promocja pokoju w mieście zniszonym przez walki. Przyznał, że odbudowa katedry jest ważna, ale czymś bardziej podstawowym jest odbudowa silnych więzi w relacjach międzyreligijnych. „Jestem przekonany, że ludzie pomogą nam ją wznieść na nowo – stwierdził ordynariusz Marawi. Jednakże priorytetem dla mnie nie jest budynek, ale potrzeby wspólnoty”.

 

Po trwających kilka miesięcy walkach 200-tysięczne Marawii zostało praktycznie całkowiecie zniszczone, a śmierć poniosło co najmniej 1300 osób.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Zobacz czy możesz mieć Dar Języków!

Redakcja malydziennik

Płomienna przemowa Beaty Szydło. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Arcybiskup apeluje o … pomoc dla frankowiczów!

Redakcja malydziennik
Ładuję....