POLITYKA

Bezdomni niczym króliki doświadczalne. Czy koncern farmaceutyczny odpowie za takie praktyki?

W jednej z polskich klinik bezdomni byli poddawani eksperymentalnym szczepieniom przeciwko ptasiej grypie. Pracownicy, którzy ich o tym nie poinformowali, zostali skazaniza to bezprawne działanie. Obecnie toczy się proces wytoczony koncernowi farmaceutycznemu.

 

W jednej z polskich klinik bezdomni mogli za niewielką gratyfikacją poddać się eksperymentalnym szczepieniom. W ten sposób stali się uczestnikami szeroko zakrojonych doświadczalnych testów ze szczepionką koncernu farmaceutycznego Novartis. Odbyło się to bez ich wiedzy i bez dostatecznej opieki lekarskiej.

 

Na razie kary ponieśli dyrektor tej konkretnej kliniki i jej pracownicy. Żadne zarzuty nie padły pod adresem koncernu, na zlecenie którego testy te zostały przeprowadzone.

 

Adwokat Philip Stolkien domaga się więc od koncernu farmaceutycznego dla jednego z bezdomnych, który był uczestnikiem testu, finansowego zadośćuczynienia i udziału w zyskach. W przeliczeniu chodzi o sumę 92 tys. euro. Jak wyjaśnia, bezdomny mężczyzna nie wiedział, że były to testy. Był bardzo zaskoczony, że zrobiono z niego królika doświadczalnego.

 

Koncern nie poczuwa się do odpowiedzialności. „Novartis zobowiązał się zawsze przestrzegać najwyższych standardów i oczekuje tego także od swoich zewnętrznych partnerów biznesowych" – czytamy w oświadczeniu. Mecenas Stolkin chce wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. "Liczę się z tym, że sprawa będzie przegrana w pierwszej i drugiej instancji, ale jesteśmy zdecydowani iść do Strasburga (…) koncern który swoim postępowaniem zagraża ludziom, musi za to odpowiadać" – przekonuje adwokat.

 

Źródło: gazeta.pl

Komentarze

Zobacz także

Jak pseudokibice dorabiają sobie na boku? Oto odpowiedź!

Redakcja malydziennik

Min. Błaszczak domaga się wyjaśnień ws. wizyty policji w biurze posła Liroya-Marca

Redakcja malydziennik

Amerykanie doceniają Polskę za to, że przeznacza 2 proc. PKB na obronność!

Ładuję....