POLITYKA

Bezdomni niczym króliki doświadczalne. Czy koncern farmaceutyczny odpowie za takie praktyki?

W jednej z polskich klinik bezdomni byli poddawani eksperymentalnym szczepieniom przeciwko ptasiej grypie. Pracownicy, którzy ich o tym nie poinformowali, zostali skazaniza to bezprawne działanie. Obecnie toczy się proces wytoczony koncernowi farmaceutycznemu.

 

W jednej z polskich klinik bezdomni mogli za niewielką gratyfikacją poddać się eksperymentalnym szczepieniom. W ten sposób stali się uczestnikami szeroko zakrojonych doświadczalnych testów ze szczepionką koncernu farmaceutycznego Novartis. Odbyło się to bez ich wiedzy i bez dostatecznej opieki lekarskiej.

 

Na razie kary ponieśli dyrektor tej konkretnej kliniki i jej pracownicy. Żadne zarzuty nie padły pod adresem koncernu, na zlecenie którego testy te zostały przeprowadzone.

 

Adwokat Philip Stolkien domaga się więc od koncernu farmaceutycznego dla jednego z bezdomnych, który był uczestnikiem testu, finansowego zadośćuczynienia i udziału w zyskach. W przeliczeniu chodzi o sumę 92 tys. euro. Jak wyjaśnia, bezdomny mężczyzna nie wiedział, że były to testy. Był bardzo zaskoczony, że zrobiono z niego królika doświadczalnego.

 

Koncern nie poczuwa się do odpowiedzialności. „Novartis zobowiązał się zawsze przestrzegać najwyższych standardów i oczekuje tego także od swoich zewnętrznych partnerów biznesowych" – czytamy w oświadczeniu. Mecenas Stolkin chce wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. "Liczę się z tym, że sprawa będzie przegrana w pierwszej i drugiej instancji, ale jesteśmy zdecydowani iść do Strasburga (…) koncern który swoim postępowaniem zagraża ludziom, musi za to odpowiadać" – przekonuje adwokat.

 

Źródło: gazeta.pl

Komentarze

Zobacz także

Nareszcie! Rosjanie powinni zapłacić potężną karę za monopol na gaz. Skarga trafi do KE

MON zdemaskował kłamstwa Putina ws. katastrofy smoleńskiej. Czy jesteśmy coraz bliżej poznania prawdy?

Redakcja malydziennik

Angelo, nie odchodź! Polska Cię potrzebuje

Redakcja malydziennik
Ładuję....