CYWILIZACJA

Bez złudzeń na temat Krymu: trwają tam prześladowania! Kościoła, Cerkwi, Ukraińców, Tatarów, a przede wszystkim…

Od 2014 roku Półwysep Krymski okupowany jest przez siły Federacji Rosyjskiej. Ukraińcy, a także innowiercy niż prawosławni spoza Patriarchatu Moskiewskiego są prześladowani i nie mają możliwości normalnego życia.

Wszyscy, którzy na Krymie chcą pozostać Ukraińcami, są w takiej czy innej mierze prześladowani. Dotyczy to również kapłanów i wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Borys Gudziak, ordynariusz eparchii św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu, a zarazem odpowiedzialny za relacje zewnętrzne tego Kościoła. Jego zdaniem skala prześladowań na Krymie jest bardzo szeroka. Dotykają one dzieci, które w szkole mówią po ukraińsku, krymskich Tatarów, prawosławnych, którzy nie należą do Patriarchatu Moskiewskiego, a także grekokatolików. „Osoby takie jak ja na Krym mają zakaz wstępu” – mówi bp Gudziak.     

 

„Jednym z poważniejszych problemów jest fakt, że księża żonaci wraz ze swymi rodzinami znaleźli się w wielkim niebezpieczeństwie po aneksji Krymu. Dlatego musieli stamtąd uciekać, pozostał tylko jeden kapłan z rodziną. Wszystkie pozostałe parafie greckokatolickie są obsługiwane przez mnichów, którzy przybywają z Ukrainy. Nie mają oni jednak prawa stałego pobytu. Dlatego po kilku miesiącach muszą powrócić na Ukrainę i tam czekać, aż znowu będą mogli pojechać na Krym. Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem świadectwa, jakie daje ks. Bohdan Kostecki. Ma on czworo dzieci i wraz ze swą żoną stawia czoło wielkim trudnościom, ponieważ pozostał na Krymie. Nam wszystkim daje on wielkie świadectwo, jest apostołem, który pozostaje na swoim miejscu pomimo trudności i zagrożenia, aby głosić Dobrą Nowinę i budować wspólnotę” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Borys Gudziak.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Do Polski znów wracają UPAŁY! Temperatura w tym tygodniu wyniesie…

Redakcja malydziennik

Firmy wyprodukują konserwy ze świń pochodzących ze stref zakażonych ASF!

Redakcja malydziennik

Już w styczniu ostateczna decyzja. Czy Polska będzie miała swoją technologię jądrową?

Redakcja malydziennik
Ładuję....