RELIGIA

Bez TEGO nie ma chrześcijanina. Papież przypomina, że mamy być…

– Dziś mamy dać się ponieść temu uczuciu rozradowania. Bo u chrześcijanina, który nie jest radosny, czegoś brakuje, albo to nie jest chrześcijanin – mówił podczas audiencji generalnej papież Franciszek.

Dziś mamy się radować z bliskiego już przyjścia Pana, a tą radością mamy się dzielić z innymi, udzielając wsparcia i budząc nadzieję w ubogich, chorych, osamotnionych i nieszczęśliwych – mówił Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Papież wyjaśnił sens trzeciej niedzieli Adwentu, w której mowa jest właśnie o radości ze spotkania z Bogiem. Nie jest ona powierzchowna czy jedynie emocjonalna. A tym bardziej nie jest to radość światowa wypływająca z konsumpcjonizmu. Chodzi tu o zakosztowanie prawdziwej radości, którą daje Bóg. W jej rozumienie wprowadza nas dzisiejsza liturgia słowa.

 

„Izajasz mówi o pustyni, jałowej ziemi, stepie (por. 35.1); prorok ma przed sobą ręce osłabłe, kolana omdlałe, serca zagubione, ślepe, głuche i nieme (por. ww. 3-6). Jest to obraz sytuacji spustoszenia, bezlitosnego losu bez Boga. Ale wreszcie głoszone jest zbawienie: «Odwagi, nie bójcie się! […] Oto wasz Bóg, […] przychodzi, aby was zbawić» (Iz 35,4). I natychmiast wszystko się zmienia: pustynia zakwita, pocieszenie i radość przenikają serca (por. ww. 5-6.). Te znaki zapowiedziane przez Izajasza jako przejawy obecnego już zbawienia, wypełniają się w Jezusie. On sam to stwierdził odpowiadając posłańcom wysłanym przez Jana Chrzciciela. «Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają» (Mt 11,5) – mówił Papież.

 

Franciszek zauważył, że to nie słowa, ale fakty potwierdzają dokonujące się zbawienie. Obejmuje ono całą ludzką istotę. Bóg bowiem przyszedł, aby wyzwolić nas z niewoli grzechu, uleczyć nasze rany i dać nam nowe życie. Radość jest owocem tego zbawczego działania – podkreślił Papież.

 

„Dziś mamy dać się ponieść temu uczuciu rozradowania. Bo u chrześcijanina, który nie jest radosny, czegoś brakuje, albo to nie jest chrześcijanin. Radość w sercu, wewnętrzna radość, która prowadzi nas naprzód i daje nam odwagę. Pan przychodzi do naszego życia jako wyzwoliciel. Przychodzi wyzwolić nas ze wszystkich naszych zniewoleń wewnętrznych i zewnętrznych. On wskazuje nam drogę wierności, cierpliwości i wytrwałości, aby, kiedy powróci, nasza radość była pełna. Boże Narodzenie jest coraz bliżej. Świadczą o tym jego symbole na ulicach i w naszych domach. Również tu na placu św. Piotra została ustawiona szopka, a obok niej choinka. Są to zewnętrzne znaki, które zapraszają nas, byśmy przyjmowali Pana, których zawsze przychodzi i puka do naszych drzwi, puka do serca, by być blisko nas” – powiedział Ojciec Święty.

 

 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

„To diabeł chce bezpłodności”. Franciszek bardzo ostro atakuje kraje Zachodu. Nie uwierzysz, że Papież powiedział coś takiego

Redakcja malydziennik

"Wilki Dwa: W obronie stada", czyli o tym, jak upadać, jak się podnosić i ile razy Pan Bóg daje człowiekowi SZANSĘ

Redakcja malydziennik

BETLEJEM w Warszawie 04 stycznia tj. piątek 2019 r.

Redakcja malydziennik
Ładuję....