POLITYKA

Benedykt XVI zabiera głos! Za tego kardynała "powinniśmy być wdzięczni Franciszkowi"

Kard. Robert Sarah to pochodzący z Gwinei na zachodzie Afryki prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Nie przystaje on jednak to znanego z licznych ustępstw papieża Franciszka. Wręcz przeciwnie – to jeden z najbardziej konserwatywnych kardynałów, a odpowiada za liturgię.

Powinniśmy być wdzięczni Papieżowi Franciszkowi, że prefektem kongregacji odpowiedzialnej za sprawowanie liturgii w Kościele mianował kard. Roberta Saraha, mistrza duchowości, ciszy i wewnętrznej modlitwy. Dzięki temu liturgia jest w dobrych rękach – napisał Benedykt XVI w posłowiu do angielskiego wydania książki gwinejskiego purpurata i biblisty pt. „The Power of Silence – Siła ciszy”.

 

Papież Senior dzieli się wrażeniami z lektury. Przyznaje, że książka ta przywodzi mu na myśl pochwałę milczenia w liście św. Ignacego Antiocheńskiego do Efezjan. Przypomina, że milczenie jest niezbędne, aby zrozumieć Słowo Boże. Żadna wiedza historyczna ani nawet najlepsze komentarze nie są w stanie zastąpić ciszy. Takiej postawy uczy nas sam Jezus, który często udawał się na odludne miejsca, na górę, by się modlić. „Wiemy, że Jego przemówienia, Jego słowo wypływały z milczenia i tylko tak mogły dojrzewać” – pisze Benedykt XVI.

 

Papież Senior dodaje, że takiego trwania na milczeniu z Jezusem uczy nas również kard. Sarah w tej książce. Czyni to, dzieląc się własnym doświadczeniem. Wskazuje też na to, co grozi Kościołowi, kiedy brakuje w nim milczenia, a Słowo zastępuje się wielosłowiem. Przytacza też przestrogę, która jak zauważa, powinna być okazją do rachunku sumienia dla każdego biskupa: „Zdarza się, że dobry, pobożny kapłan, kiedy zostanie wyniesiony do godności biskupiej, szybko popada w przeciętność i troszczy się o światowy sukces. Przygnieciony ciężarem obowiązków, które na niego spadają, zatroskany o swą władzę, znaczenie i materialne potrzeby swego urzędu, stopniowo podupada na duchu” – napisał cytowany przez Benedykta XVI kard. Sarah.

 

Papież Senior podkreśla, że „jest on duchowym nauczycielem, który przemawia z głębi milczenia z Bogiem, w oparciu o swe wewnętrzne zjednoczenie z Nim i dzięki temu każdemu z nas ma coś do powiedzenia”. Jego zdaniem uzdalnia go to również do zajmowania się liturgią Kościoła.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Polak został zamordowany w Wielkiej Brytanii. Mamy więcej informacji

Redakcja malydziennik

On twierdzi, że wie, kto rozpocznie III wojnę światową. I to nie jest Korea Północna

Redakcja malydziennik

Symbolom Polski rząd chce przywrócić historyczny kształt. Czy to oznacza, że Orzeł Biały będzie miał koronę zamkniętą i krzyż?

Ładuję....