KOŚCIÓŁ POWSZECHNY WYDARZENIA

Benedykt XVI nie żyje? Informacja z konta niemieckiego biskupa na Twitterze

W nocy z 11 na 12 lipca 2022 roku na koncie na Twitterze przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowano informację o śmierci Papieża Seniora Benedykta XVI.

Czy to Fake news?

Wiadomość o śmierci Papieża emeryta, opublikowana na koncie Twitter należącym do biskupa Georga Bätzinga –  Przewodniczącego Episkopatu Niemiec pojawiła się w nocy z poniedziałku na wtorek i przykuła uwagę światowych mediów. Okazała się ona fałszywa zarówno co do swojej treści, jak też fałszywym było konto z którego zostało opublikowane. Jednak zanim stwierdzono fałsz tej informacji była ona wielokrotnie powielana m.in. były prezydent Meksyku Felipe Calderón udostępnił ją na swoim profilu, a następnie przepraszał za powielenie fałszywej wiadomości.

Winny zamieszania się na prawdę ujawnił?

Wkrótce po zamieszczeniu fake newsa o śmierci papieża emeryta, profil, posługujący się nickiem @BischofBatzing ale nienależący do przewodniczącego niemieckiego episkopatu zniknął z Twittera. Chwilę wcześniej opublikowano na nim informację, że autorem fake newsa jest włoski haker Tommasso De Benedetti.

Te „żarty” to nie nowość

Nie jest to pierwsza fałszywa informacja o śmierci papieża emeryta. W marcu 2018 roku podobną wiadomość opublikował włoski dziennik internetowy „Il Quotidiano del Lazio”, który później tłumaczył, że zaufał niewłaściwym źródłom. Z kolei w 2014 roku brytyjski tygodnik katolicki „The Tablet” zawiesił swojego watykańskiego korespondenta Roberta Mickensa, po tym, jak w komentarzu w mediach społecznościowych wypowiedział się on obraźliwie na temat Benedykta XVI, sugerując jego rychłą śmierć.

Komentarze

Zobacz także

14 latka odebrała telefon w wannie, zapłaciła za to życiem

Redakcja malydziennik

Nie daj się zwieść kłamstwom! Aborcja RUJNUJE życie kobiet!

Redakcja malydziennik

Ciężarna nastolatka przypadkowo zastrzeliła swojego chłopaka

Ładuję....