W nocy z 11 na 12 lipca 2022 roku na koncie na Twitterze przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowano informację o śmierci Papieża Seniora Benedykta XVI.
Czy to Fake news?
Wiadomość o śmierci Papieża emeryta, opublikowana na koncie Twitter należącym do biskupa Georga Bätzinga – Przewodniczącego Episkopatu Niemiec pojawiła się w nocy z poniedziałku na wtorek i przykuła uwagę światowych mediów. Okazała się ona fałszywa zarówno co do swojej treści, jak też fałszywym było konto z którego zostało opublikowane. Jednak zanim stwierdzono fałsz tej informacji była ona wielokrotnie powielana m.in. były prezydent Meksyku Felipe Calderón udostępnił ją na swoim profilu, a następnie przepraszał za powielenie fałszywej wiadomości.
Winny zamieszania się na prawdę ujawnił?
Wkrótce po zamieszczeniu fake newsa o śmierci papieża emeryta, profil, posługujący się nickiem @BischofBatzing ale nienależący do przewodniczącego niemieckiego episkopatu zniknął z Twittera. Chwilę wcześniej opublikowano na nim informację, że autorem fake newsa jest włoski haker Tommasso De Benedetti.
Te „żarty” to nie nowość
Nie jest to pierwsza fałszywa informacja o śmierci papieża emeryta. W marcu 2018 roku podobną wiadomość opublikował włoski dziennik internetowy „Il Quotidiano del Lazio”, który później tłumaczył, że zaufał niewłaściwym źródłom. Z kolei w 2014 roku brytyjski tygodnik katolicki „The Tablet” zawiesił swojego watykańskiego korespondenta Roberta Mickensa, po tym, jak w komentarzu w mediach społecznościowych wypowiedział się on obraźliwie na temat Benedykta XVI, sugerując jego rychłą śmierć.