WYDARZENIA

Belgijscy zakonnicy zgodzili się na eutanazję – ich przełożeni żądają wyjaśnień

Jak informowaliśmy wcześniej, Bracia Miłosierdzia, zakon zajmujący się m. in. prowadzeniem szpitali psychiatrycznych w Belgii, dopuścił tam przeprowadzanie eutanazji. Rada prowadząca placówki składa się jednak głównie ze świeckich, a nie reaguje na to nawet biskup Antwerpii. "Spowodowało to ogromne zgorszenie" – mówił br. René Stockman.

Kuria generalna Braci Miłosierdzia domaga się od członków belgijskiej prowincji, by wycofali się ze zgody na przeprowadzenie eutanazji w swych placówkach. Zgromadzenie prowadzi w Belgii 5 szpitali psychiatrycznych, z których korzysta 5 tys. pacjentów. W ubiegłym tygodniu zarząd tych ośrodków zdecydował, że będzie się w nich przeprowadzać eutanazję. Zakonnicy wykręcają się od odpowiedzialności, twierdząc, że większość członków zarządu to ludzie świeccy.

 

Brat René Stockman, przełożony generalny zakonu podkreśla jednak, że taka sytuacja jest niedopuszczalna. Jest to bowiem całkowicie sprzeczne z charyzmatem miłosierdzia. Spowodowano też ogromne zgorszenie. Katolickie ośrodki dawały bowiem zawsze jednoznaczne świadectwo ochrony życia, a teraz publicznie się z tego wycofały. Brat Stockman przypomina, że na braci zawsze była wywierana silna presja, ale nie oznacza to, że trzeba kapitulować. Sekularyzacja zatruwa nasze zgromadzenie w tym kraju – przyznaje przełożony generalny Braci Miłosierdzia, który sam jest Belgiem.

 

Podkreśla on ponadto, że jasne stanowisko w tej sprawie musi też zająć Episkopat Belgii, bo to należy do jego obowiązków. Brat Stockman przyznaje też, że jest zaskoczony postawą biskupa Antwerpii, który próbuje usprawiedliwić decyzję belgijskich zakonników i tym samym, jak stwierdza generał Braci Miłosierdzia, zgadza się na eutanazję. Biskup nie może się wypowiadać w ten sposób – podkreśla brat Stockman.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Tajemnicza zagadka: Kto spuścił kilkadziesiąt tysięcy euro w…

Redakcja malydziennik

Rowiński: Aborcyjna mentalność systemu władzy PiS

Redakcja malydziennik

Oto osiem złych decyzji, które mogą zniszczyć Twoje życie!

Redakcja malydziennik
Ładuję....