CYWILIZACJA

Belgijscy eutanaziści znaleźli kolejną korzyść z zabijania pacjentów. „To może skrócić listę oczekujących na narządy do przeszczepów”

Eutanaziści nie ustają w pokazywaniu, że przypadku zabijania pacjentów ich dobra jest najmniej istotne. A przy okazji… kompromitują transplantologię, pokazując, że oni sami są gotowi na wszystko, byle tylko pozyskać organy do przeszczepów.

Przesada? Niestety nie. W liście otwartym do „Journal of American Medical Association” grupa belgijskich lekarzy podkreślił, że pobieranie narządów od eutanazjowanych pacjentów miałoby kapitalne skutki dla transplantologii, bowiem skróciłoby kolejkę oczekujących na organy.

 

„W 2015 roku 1288 osób pozostawało na liście oczekujących na organy do przeszczepu w Belgii. Estymując, że maksymalnie 10.1 procenta wszystkich pacjentów poddawanych eutanazji może oddać potencjalnie przynajmniej jeden organ, otrzymujemy 684 organy do darowania. W 2015 roku zostało darowanych 260 nerek; gdyby 400 nerek pobrano od poddanych eutanazji, dwukrotnie zwiększyłaby się liczba organów do przeszczepów” – przekonują lekarze.

 

Medycy zapomnieli jednak dodać, że sprawa wcale nie jest tak prosta, jak im się wydaje. I to nie tylko z powodu stanu zdrowia osób poddawanych eutanazji, ale głównie z przyczyn praktycznych. Otóż, po pierwsze pacjenci eutanazjowani muszą zgodzić się na darowanie narządów, a po drugie zdecydować na śmierć w szpitalu, a to może być zdecydowanie trudniejsze, bowiem – od dawna – zdecydowanie częściej – chcą oni umierać w domach.

 

Zgoda na pobieranie narządów od osób poddawanych eutanazji jest także niezwykle kontrowersyjna etycznie. Łatwo się może bowiem okazać, że właśnie ten element będzie skłaniał osoby o słabszej konstrukcji psychicznej czy w depresji do poddawania się tym zabiegom („po co mam żyć, a dzięki temu choć komuś pomogę”), mogą być one elementem nacisku emocjonalnego lekarzy czy bliskich i wreszcie może to poważnie zaszkodzić samej transplantologii.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

"Nie pozwolimy Charliemu odejść!". Pamiętasz to DZIECKO? Zapadł wyrok sądu czy ma ŻYĆ, czy UMRZEĆ

Redakcja malydziennik

Oni powariowali. Radzą, żeby dziewczynki na nowy rok szkolny zaopatrzyły się w… erotyczne gadżety

Redakcja malydziennik

Lepsze zdrowie, lepsze wyniki w nauce i większa inteligencja. Gwarantem tego jest obecność BIOLOGICZNEGO OJCA

Ładuję....