RELIGIA

Będzie schizma?! Zbuntowany kler nie słucha Papieża od 2012 r.!

Jeszcze Benedykt XVI mianował nowego biskupa diecezji Ahiara, jednak miejscowe duchowieństwo nie zaakceptowało go i aż dotąd nie podporządkowało się Papieżowi. Franciszek dał im jednak ultimatum i spodziewa się listu z prośbą o wybaczenie i wyrazami posłuszeństwa.

Biskupi z sześciu diecezji na południu Nigerii ponaglili duchowieństwo i wiernych diecezji Ahiara w tym samym regionie do poddania się woli Papieża i przyjęcia odrzucanego przez nich biskupa. Przypomnijmy, że chodzi o sytuację jeszcze z czasów pontyfikatu Benedykta XVI, który mianował (w 2012 r.) ordynariuszem diecezji Ahiara ks. Petera Ebere Okpaleke. Pochodził z innego plemienia, niż dominiujące na tym obszarze. Większa część księży, osób zakonnych i świeckich wprost odrzuciła tę nominację, nie dopuszczając do ingresu nowego biskupa. Po kilkuletnim impasie Papież Franciszek spotkał się 8 czerwca z przedstawicielami zbuntowanej diecezji i nakazał im przyjęcie nominata, dając duchowieństwu 30 dni na napisanie doń listu z prośbą o wybaczenie i wyrazami posłuszeństwa.

 

Posunięcie to było szeroko komentowane z uwagi na stanowczość Franciszka, malowanego dotychczas w mediach jako Papieża raczej łagodnego i pobłażliwego. Jednak w samej diecezji Ahiara zapanowała cisza, stąd apel okolicznych biskupów, gdy termin ultimatum minął i zbuntowanym księżom zagroziły kary kościelne. Przedstawiciele miejscowego duchowieństwa pytani przez media stwierdzili, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, choć większość kapłanów jest zdania, że należy ten konflikt zakończyć. Wśród propozycji rozwiązania kryzysu pada postulat wyświęcenia kogoś z miejscowego kleru na biskupa pomocniczego, jednak papieskie ultimatum nie dotyczyło znalezienia kompromisu, lecz okazania posłuszeństwa. Sprawa pozostaje więc otwarta.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Jesteś zestresowany? Poznaj najlepsze lekarstwo na stres

Redakcja malydziennik

"Kara śmierci jest środkiem nieludzkim" – mówi papież Franciszek. Proponuje, żeby…

Redakcja malydziennik

Muzułmanie się doigrali! Nieznani sprawcy podpalili Meczet w Manchesterze!

Ładuję....