RELIGIA

Będzie schizma?! Zbuntowany kler nie słucha Papieża od 2012 r.!

Jeszcze Benedykt XVI mianował nowego biskupa diecezji Ahiara, jednak miejscowe duchowieństwo nie zaakceptowało go i aż dotąd nie podporządkowało się Papieżowi. Franciszek dał im jednak ultimatum i spodziewa się listu z prośbą o wybaczenie i wyrazami posłuszeństwa.

Biskupi z sześciu diecezji na południu Nigerii ponaglili duchowieństwo i wiernych diecezji Ahiara w tym samym regionie do poddania się woli Papieża i przyjęcia odrzucanego przez nich biskupa. Przypomnijmy, że chodzi o sytuację jeszcze z czasów pontyfikatu Benedykta XVI, który mianował (w 2012 r.) ordynariuszem diecezji Ahiara ks. Petera Ebere Okpaleke. Pochodził z innego plemienia, niż dominiujące na tym obszarze. Większa część księży, osób zakonnych i świeckich wprost odrzuciła tę nominację, nie dopuszczając do ingresu nowego biskupa. Po kilkuletnim impasie Papież Franciszek spotkał się 8 czerwca z przedstawicielami zbuntowanej diecezji i nakazał im przyjęcie nominata, dając duchowieństwu 30 dni na napisanie doń listu z prośbą o wybaczenie i wyrazami posłuszeństwa.

 

Posunięcie to było szeroko komentowane z uwagi na stanowczość Franciszka, malowanego dotychczas w mediach jako Papieża raczej łagodnego i pobłażliwego. Jednak w samej diecezji Ahiara zapanowała cisza, stąd apel okolicznych biskupów, gdy termin ultimatum minął i zbuntowanym księżom zagroziły kary kościelne. Przedstawiciele miejscowego duchowieństwa pytani przez media stwierdzili, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, choć większość kapłanów jest zdania, że należy ten konflikt zakończyć. Wśród propozycji rozwiązania kryzysu pada postulat wyświęcenia kogoś z miejscowego kleru na biskupa pomocniczego, jednak papieskie ultimatum nie dotyczyło znalezienia kompromisu, lecz okazania posłuszeństwa. Sprawa pozostaje więc otwarta.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Świeccy katolicy – w bardzo ostry sposób – napominają maltańskich biskupów. "Nie dawajcie psom tego, co święte"

Redakcja malydziennik

Daremne nadzieje Melindy Gates. Papież nie może zmienić nauczania na temat antykoncepcji. Nie ma takiej władzy!

PRZERAŻAJĄCE. Katolicki biskup kombinuje, by usprawiedliwić zabijanie chorych psychicznie!

Ładuję....