WYDARZENIA

Będzie 500+EKSTRA? Minister Rafalska zastanawia się nad dodatkowym systemem wsparcia rodzin!

Program 500+ okazał się być sukcesem – w przyszłym roku wypłacone zostanie jeszcze więcej pieniędzy, a oznacza to, że rodzi się więcej dzieci. Nie znamy jednak wciąż dokładnych statystyk, a poznanie wszystkich skutków 500+ będzie możliwe dopiero za kilka lat. Elżbieta Rafalska nie próżnuje i pracuje nad nową pomocą dla rodzin.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska odniosła się do raportu PwC dotyczącego pomocy krajów dla rodzin z dziećmi. Rafalska przyznała, że „w naszym wspólnym interesie, nie tylko rządu, ale też samorządu i pracodawców, jest tworzenie dobrych warunków i zachęt do posiadania dzieci. Pracodawcy powinni też wykazywać więcej zrozumienia dla młodych matek”.

 

PwC natomiast zaznacza, że polskie panie pracują dłużej niż inne kobiety w Unii Europejskiej. Jest to powyżej 8 godzin dziennie, czyli ponad godzinę więcej niż średnia unijna. Tak długi czas pracy rodzi obawy, że nie będą w stanie pogodzić obu obowiązków – pracowniczego i wychowawczego.

 

Raport wskazuje jednak na pozytywne elementy polskiej polityki prorodzinnej: jesteśmy czwartym krajem UE, który daje najwyższe wsparcie finansowe dla rodzin za posiadanie dzieci.  Całość tych środków (świadczenia, a także ulgi) sytuują nas nieco pod średnią unijną – rocznie w UE jest to 10.178 zł, a w Polsce – 8.223 zł.

 

Eksperci dodają także, że tylko wsparcie finansowe nie powoduje, że rodzi się więcej dzieci. Dlatego Elżbieta Rafalska zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowego świadczenia, o nieznanej formie, ale mającej wspomagać matki, aby decydowały się na kolejne ciąże.

 

W Skandynawii przyznawana jest „premia za szybkość” – tzn. jeśli kobieta urodzi dziecko w ciągu 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, to urlop macierzyński może zostać wydłużony nawet o rok. Ten pomysł jest jak najbardziej sensowny wg Rafalskiej: „Wydaje mi się, że to jest ważna zachęta, godna rozważenia. Należałoby się jednak zastanowić, w jakim kierunku dokładnie tutaj pójść. Wydłużenia urlopu czy innego sposobu przekonania rodzin”. „Dzisiaj wiemy, że kobiety o wiele później niż kilka lat temu decydują się na pierwsze dziecko. Czasami ta decyzja zapada zbyt późno, aby urodziło się drugie dziecko. Dlatego, wydaję mi się, że należy zachęcić rodziców, żeby szybciej się decydowali na kolejne dzieci” – przyznała polska minister.

 

Cały czas nie znamy więc formy „500+EKSTRA”, ale wiadomo, że takie rozwiązanie jest potrzebne. Inaczej będzie nas coraz mniej, a najprostszym skutkiem takiego schematu nie jest kolonizacja przez imigrantów, ale brak osób, które będą pracowały na emerytury.

Źródło: tvp.info

Komentarze

Zobacz także

O krok bliżej do przeszczepiania narządów świń ludziom. Czy tak się rodzi Frankenstein?

Redakcja malydziennik

Czego boją się lewacy? Przypominamy PIĘĆ obietnic Donalda Trumpa ważnych dla chrześcijan i obrońców życia!

Redakcja malydziennik

Przejmująca "Kolęda syryj­skich i pol­skich rodzin". KONIECZNIE POSŁUCHAJ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....