KOŚCIÓŁ POWSZECHNY WYDARZENIA

Beatyfikacja Jana Pawła I nastąpi we wrześniu 2022 roku.

Liturgia beatyfikacyjna Papieża Jana Pawła I odbędzie się w niedzielę 4 września 2022 roku na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Jej początek to godzina 10:30. Przewodniczyć tej uroczystości będzie Ojciec Święty Franciszek.

Sama beatyfikacja to nie wszystko

Zgodnie z komunikatem Biura Prasowe Stolicy Apostolskiej dzień przed beatyfikacją w sobotę 3 września 2022 roku w Bazylice Świętego Jana na rzymskim Lateranie odbędzie się czuwanie modlitewne pod przewodnictwem kardynała Angelo De Donatisa – papieskiego wikariusza Rzymu.

Msza dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła I odbędzie się natomiast w niedzielę 11 września 2022 roku. Uroczystość odbędzie się na placu w Canale d’Agordo (dawniej Forno di Canale) na północy Włoch w pobliżu granicy z Austrią. Jest to miejsce narodzin nowego błogosławionego. Uroczystość odbędzie się z udziałem biskupów i duchowieństwa diecezji, w których pełnił on swoją posługę kapłańską i biskupią. Były to najpierw macierzysta diecezja Belluno-Feltre, następnie diecezja Vittorio Veneto i tuż przed wyborem na głowę Kościoła katolickiego diecezja Wenecji, gdyż przyszły Papież był Patriarchą tego miasta.

Kim był Jan Paweł I?

Albino Luciani urodził się we Włoszech dnia 17 października 1912 roku, zaś zmarł dnia 28 września 1978 roku. Od 26 sierpnia 1978 roku jako Jan Paweł I kierował Kościołem katolickim zaledwie 33 dni, a Włosi nazywali go „papieżem uśmiechu”. Był jak na razie ostatnim Włochem na tronie Piotrowym. Do jego czasów na papieży od czterech wieków byli wybierani duchowni z Italii. Jan Paweł I był pierwszym papieżem, który miał podwójne imię oraz pierwszym, który odmówił papieskiej koronacji.

XX wiek to czas świętych Papieży

Będzie to już piąty Papież z XX wieku wyniesiony na ołtarze, po św. Piusie X (1903-1914), św. Janie XXIII (1958-1963), św. Pawle VI (1963-1978) i św. Janie Pawle II (1978-2005).

Wikipedia / Jan Paweł I

Cud za wstawiennictwem Jana Pawła I

Dnia 23 listopada 2003 roku Jan Paweł I został ogłoszony Sługą Bożym, a dnia 8 listopada 2017 roku Papież Franciszek zatwierdził heroiczność jego cnót. Dnia 13 października 2021 Ojciec Święty zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Za wstawiennictwem Jana Pawła I miało dojść do niewytłumaczalnego medycznie cudu. Przypadek dotyczy uzdrowienia dziewczynki, mieszkanki Buenos Aires, z poważnej formy encefalopatii (uszkodzenia mózgowia), do którego doszło w Argentynie w 2011 roku.

Dnia 31 października 2019 roku konsylium medyczne jednogłośnie opowiedziało się za naukową niewytłumaczalnością i trwałym charakterem rozpatrywanego uzdrowienia. Natomiast dnia 6 maja 2021 roku także kongres teologów wypowiedział się pozytywnie o domniemanym cudzie.

Komentarze

Zobacz także

Ludzie uwięzieni w PŁONĄCYM autokarze! 45 osób zostało…

To prawdziwa rzeka śmierci! Apokalipsa dzieje się na naszych oczach

Redakcja malydziennik

Twoje dziecko waży zbyt dużo? Przede wszystkim nie mów: "masz schudnąć"!

Redakcja malydziennik
Ładuję....