RELIGIA

Barcelona: Kościół przed „nielegalnym” referendum

Na tydzien przed “nielegalnym” referendum w Katalonii tamtejsi biskupi proszą o zachowanie “zdrowego rozsądku” oraz o modlitwę. 1 października ma się odbyć referendum w sprawie “niepodległości” Katalonii zorganizowane przez jej separatystyczne władze.

Dla rządu w Madrycie jest ono “niezgodne z konstytucją” i “nielegalne”. Zdania katolików są w tej sprawie podzielone. 300 katalońskich kapłanów podpisało list, w którym apelują o wzięcie udziału w „referendum”. Oznacza to, że co piąty ksiądz w Katalonii wprost popiera tzw. proces separacyjny

 

“Prosimy wszystkich katolików, aby modlili się o błogosławieństwo Boże dla Katalonii, która przeżywa delikatny moment w swojej historii” – czytamy w liście katalońskich biskupów. Ta modlitwa ogarnia także tych, którzy pracują w administracji publicznej, zarządzają dobrem wspólnym i troszczą się o życie społeczne. “Kościół chce być zaczynem sprawiedliwości, braterstwa i komunii”, a także oferuje się, aby “pomóc w tej służbie na rzecz dobra wspólnego naszego ludu”. Biskupi zachęcają wszystkich, a szczególnie chrześcijan świeckich, aby byli odpowiedzialni w życiu publicznym, “szukali drogi dialogu i porozumienia, poszanowania prawa i instytucji, a nie konfrontacji”. Społeczeństwo powinno stać się przestrzenią braterstwa, wolności i pokoju. “Niech zdrowy rozsądek i pragnienie bycia sprawiedliwymi i braterskimi kieruje nami wszystkimi” – apelują katalońscy biskupi.

 

W przeddzień patronalnego święta Barcelony Matki Bożej de la Merced (24.09) także kard. Juan José Omella prosi o “unikanie konfrontacji, przemocy i braku szacunku dla innych” w tych trudnych chwilach. Matka Boża od Wykupu Niewolników niech pomoże “zachować nadzieję złożoną w tych, którzy nas otaczają”.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

To już przesada! Aktywiści LGBT sprofanowali wizerunek MATKI BOŻEJ!

Adam Gaafar

Kard. Gerhard Müller mówi jak jest… Niektóre Episkopaty zdradzają Magisterium Kościoła!!!

Redakcja malydziennik

To będzie wielki hit kinowy. Genialna odpowiedź na „Kler”

Redakcja malydziennik
Ładuję....