CYWILIZACJA

Barbarzyństwo dżihadystów: Palmira traci kolejne zabytki

Władze Rosji opublikowały w poniedziałek nagranie wideo zrobione przez drona i pokazujące najnowsze zniszczenia w starożytnej Palmirze w środkowej Syrii. Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) poważnie uszkodzili m.in. fasadę rzymskiego amfiteatru i tetrapylon.

Na nagraniu widać między innymi, że z szesnastu kolumn składających się na tetrapylon pozostały zaledwie dwie. Całkowitemu zniszczeniu uległa środkowa część amfiteatru.

 

Zarejestrowano też aktywność ciężarówek dżihadystów na obszarze wykopalisk archeologicznych. Rosyjskie ministerstwo obrony ocenia, że może to świadczyć, iż bojownicy szykują się do zniszczenia kolejnych zabytków.

 

Associated Press przypomina, że Palmira jest celem ofensywy prowadzonej przez syryjską armię. Jej oddziały znajdują się ok. 20 km od miasta, które zostało poważnie zniszczone pod okupacją IS.

 

Miasto po raz pierwszy wpadło w ręce IS w maju 2015 roku. Podczas okupacji dżihadyści zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków palmireńskich, m.in. kilka wież grobowych z lat 44-103 n.e. oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, Chaleda el-Asaada, opiekującego się starożytnościami. Asaad zajmował się zabytkami Palmiry ponad 50 lat, a IS próbowało wydobyć od niego informacje na temat ukrytych przed nimi bogactw muzealnych.

 

Dżihadyści utrzymywali się tam przez 10 miesięcy, a następnie zostali wyparci przez oddziały rosyjskie i syryjskie. Jednak w grudniu ubiegłego roku udało im się ponownie zająć Palmirę.

 

Palmira jest wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Położone na pustyni miasto jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii.

 

Źródło: (PAP) lm/ ap/

Komentarze

Zobacz także

Młodzi patrioci działali w społeczności lokalnej. Mają teraz problemy z policją

Redakcja malydziennik

ONZ obawia się rozwoju SI i powstawania robotów ZABÓJCÓW!

Redakcja malydziennik

Czy Cejrowski przegiął? Ostre słowa ws. Alfiego i …

Redakcja malydziennik
Ładuję....