POLITYKA

Australia znalazła sposób na terrorystów. Czy przyjąłby się on w Europie?

Australijski parlament uchwalił ustawę umożliwiającą bezterminowe przetrzymywanie w więzieniach osób skazanych za terroryzm po odsiedzeniu przez nich kar. O tym, czy stanowią oni nadal zagrożenie dla społeczeństwa, ma decydować Sąd Najwyższy,

Rząd centroprawicowego premiera Malcolma Turnbulla chce w ten sposób wzmocnić arsenał środków służących walce z terroryzmem.

 

Ustawa przewiduje, że nie później niż 12 miesięcy przed końcem wyroku prokurator generalny ma prawo złożyć do sądu wniosek o bezterminowe dalsze przetrzymywanie w więzieniu skazanego terrorysty. Decyzję ma podejmować Sąd Najwyższy, kierując się tym, jak duże niebezpieczeństwo dana osoba stanowiłaby na wolności.

 

Podobne przepisy obowiązują już w niektórych australijskich stanach w odniesieniu do sprawców przestępstw seksualnych lub z użyciem przemocy.

 

"Ta ustawa wzmacnia możliwości naszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, by kontynuować pozbawienie wolności kogoś, kto może popełnić poważne przestępstwo terrorystyczne i nie został zresocjalizowany" – powiedział minister sprawiedliwości Michael Keenan.

 

Dodał, że od czasu podwyższenia alertu terrorystycznego we wrześniu 2014 roku, w Australii 55 osobom postawiono zarzuty związane z terroryzmem. Doszło w tym czasie do czterech zamachów, a jedenaście zostało udaremnionych – poinformował minister. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

„Przesiedlmy całe syryjskie wioski”. Najlepiej do Europy Wschodniej. Niemcy chyba nie wiedzą, co mówią

Redakcja malydziennik

Nie będziemy wiecznie zieloną wyspą. Terroryści uderzą także w Polskę

Europejczycy się ich BOJĄ. W Niderlandach poziom zagrożenia terroryzmem jest znaczny

Redakcja malydziennik
Ładuję....