RELIGIA

Ani to Magisterium, ani nauczanie. To opinia. Nie jest do końca jasne, czy Franciszka czy Scalfariego

Jest kolejny wywiad papieża Franciszka dla Eugenio Scalfariego. A w nim, jak zwykle, kilka myśli zaskakujących, choćby ta, że Papież jezuita jest skłonny rozważyć wyniesienie na ołtarze wielkiego krytyka jezuitów Blaise’a Pascala, a także rozważania na temat przyszłości Unii Europejskiej.

Papież Franciszek miał stwierdzić w wywiadzie dla włoskiego, lewicowego dziennika „La Repubblica”, że „kraje zmobilizują się, gdy zdadzą sobie sprawę z jednej prawdy: że albo Europa stanie się wspólnotą federacyjną, albo nie będzie się liczyć na świecie”. 

 

Zamiast się na tę wypowiedź oburzać warto sobie najpierw uświadomić, jaki jest jej status. 

 

1. Wywiady udzielane Scalfariemu niewiele mają wspólnego z wywiadami. Starszy, skrajnie lewicowy dziennikarz, odwiedza papieża i notuje, co mu się wydaje, że ten powiedział, a później – bez autoryzacji – publikuje to. Wiarygodność takich wywiadów jest więc niewielka. I choć można powiedzieć, że Papież to akceptuje, bowiem udziela kolejnych wywiadów i spotyka się ze Scalfarim, to w niczym nie zmienia to faktu, że nie należy traktować tych tekstów, jako pełnego wyrazu opinii papieskich.

2. Wywiady prasowe, szczególnie nieautoryzowane, nie są wyrazem Magisterium papieskiego, ani nauczania. To zbiór opinii Franciszka, z którymi możemy się zgadzać, bądź nie. Nie są one nauczaniem papieskim, bo nie spełniają kryteriów koniecznych do tego, by je za takie uznać. Nie każda prywatna wypowiedź Ojca Świętego jest Magisterium.

3. W kwestii polityki, a taką i to zupełnie wprost, jest kwestia federacyjnej bądź nie struktury Unii Europejskiej, a także przyszłości Europy, papież nie dysponuje szczególnym autorytetem. O ile w kwestii imigrantów można mówić o sprawie, także moralnej (choć już kwestia metody pomocy pozostaje w gestii polityków), to w kwestii struktury Unii czy przyszłości Europy mamy do czynienia już z kwestią wyłącznie polityczną. Nie wchodzi ona w zakres ani zwyczajnego nauczania w kwestiach moralnych, ani tym bardziej religijnych. Możemy więc spokojnie, bez ryzyka, nie zgadzać się z Franciszkiem w kwestii budowania federalnej Europy. W tej sprawie katolicy świeccy zachowują pełną autonomię. I mają pełne prawo umacniać państwa narodowe i budować Europę Ojczyzn, a nie lewicowy konstrukt federacyjny.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

„Musimy schylić głowę ze wstydu”. 384 księży diecezjalnych, 188 księży zakonnych, 597 braci zakonnych i 96 zakonnic oskarżonych o…

Cudowne uzdrowienia? Tak! To możliwe także dziś

Redakcja malydziennik

Abp Skworc: niedziela jest dniem ŚWIĘTYM!

Redakcja malydziennik
Ładuję....