POLITYKA

Andrzej Duda zadzwonił do Emmanuela Macrona i… prezydent Francji od razu łagodzi retorykę!

Prezydent Andrzej Duda i prezydent elekt Francji Emmanuel Macron podczas piątkowej rozmowy telefonicznej umówili się wstępnie na pierwsze spotkanie na marginesie najbliższego szczytu NATO- powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Szczyt NATO odbędzie się 25 maja w Brukseli.

Emmanuel Macron – centrysta i kandydat proeuropejski – wygrał w ubiegłą niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich we Francji pokonując kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen. Przekazanie władzy przez ustępującego szefa państwa socjalistę Francois Hollande’a prezydentowi elektowi nastąpi w niedzielę, 14 maja.

 

Szczerski poinformował również, że w trakcie piątkowej rozmowy telefonicznej, która trwała kilkanaście minut, "ustalono, że prezydent Macron podejmie się roli gospodarza szczytu Trójkąta Weimarskiego w pierwszym dogodnym terminie". Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

 

Szef gabinetu prezydenta poinformował ponadto, że w piątkowej rozmowie Macron odniósł się do kwestii kampanii wyborczej.

 

"(Macron) Powiedział, że chciałby podjąć dyskusję na tematy dotyczące modelu rynku wewnętrznego i konkurencji na rynku wewnętrznym" – podkreślił Szczerski. Według szefa gabinetu prezydenta, Macron powiedział wyraźnie, że "chciałby to zrobić w sposób bardzo konstruktywny i wyważony".

 

"W przyszłości będzie dążenie, by unikać zadrażnień, by w sposób konstruktywny rozmawiać o przyszłości Europy, a także kwestiach, które w kampanii ostro wybrzmiały, a teraz mają być dyskutowane w sposób konstruktywny, spokojny, z dobrą wolą" – powiedział Szczerski.

 

W końcówce kampanii wyborczej Macron w wywiadzie dla dziennika "Voix du Nord" powiedział m.in., że jeśli zostanie prezydentem, opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii". Macron udzielił wywiadu po spotkaniu w Amiens ze strajkującymi pracownikami zakładów Whirlpool, które zostaną zamknięte ze względu na przeniesienie produkcji do Łodzi.

 

Katarzyna Nocuń (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Koniec samowolki w wycince drzew. Posłowie przygotowali nowelizację tzw. Lex Szyszko!

Redakcja malydziennik

TO JUŻ KONIEC MICHNIKA! "Gazeta Wyborcza" spada na łeb na szyję!

Australia mówi NIE łatwemu uzyskaniu obywatelstwa. Jeśli chcesz zostać Australijczykiem musisz …

Redakcja malydziennik
Ładuję....