ARCHIWUM

Ambasador Rosji STRASZY Polskę: "Zakup przez Polskę rakiet powietrze-ziemia będziemy musieli uwzględnić w naszym planowaniu militarnym"

Podpisanie przez USA i Polskę umowy na dostarczenie jej manewrujących pocisków rakietowych wpłynie bardzo negatywnie na bezpieczeństwo europejskie – oświadczył w poniedziałek ambasador Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko w trakcie telemostu Moskwa-Bruksela.

"Będzie to miało bardzo negatywny wpływ, to zrozumiałe" – powiedział rosyjski dyplomata w odpowiedzi na zadane mu w tej sprawie pytanie.

 

Podkreślił, że Moskwa pilnie śledzi plany zakupów. "Zakup przez Polskę rakiet powietrze-ziemia to nowy, znaczący czynnik, który będziemy musieli uwzględnić w naszym planowaniu militarnym" – oznajmił ambasador Gruszko.

 

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w sobotę, że Polska i USA podpisały umowę gwarantującą dostarczenie Polsce rakiet JASSM ER o zasięgu blisko 1000 km; kontrakt opiewa na 940 mln zł. Zakup takich pocisków zapowiadał szef MON Antoni Macierewicz m.in. w połowie listopada w wystąpieniu na podsumowanie roku rządów PiS.

 

AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range (JASSM-ER) będą stanowić uzbrojenie polskich samolotów F-16. Producentem jednych i drugich jest koncern Lockheed Martin. Polska jest pierwszym krajem spoza USA, podpisującym umowę na zakup JASSM-ER.

 

W grudniu 2014 roku MON podpisało umowę na pociski JASSM w podstawowej wersji AGM-158A o zasięgu do 370 km i mogących przenosić głowice o masie 450 kg. Kontrakt był wart ok. 250 mln dolarów.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

"Celem jest, by Polakom bardziej opłacało się zostać w kraju, niż emigrować"

Redakcja malydziennik

Pawłowicz MIAŻDŻY komisję wenecką! "Kto ich tu zaprosił?"

Redakcja malydziennik

To IM śni się Smoleńsk po nocach. I jeszcze długo będzie się śnił!

Redakcja malydziennik
Ładuję....