ARCHIWUM

Aktywiści wiary czy zawodowcy od sacrum? Kim dziś mają być osoby konsekrowane

Osoby konsekrowane nie mogą być "aktywistami wiary" ani "zawodowcami od sacrum" – mówił papież Franciszek podczas mszy w Watykanie w obchodzoną w czwartek uroczystość Matki Bożej Gromnicznej. Przestrzegał zakonnice i zakonników przed „pokusą przetrwania”.

W papieskiej mszy w święto Ofiarowania Pańskiego, które na mocy decyzji Jana Pawła II obchodzone jest jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, uczestniczyło w bazylice Świętego Piotra kilka tysięcy przedstawicieli zakonów, zgromadzeń i instytutów religijnych.

 

W wygłoszonej do nich homilii Franciszek powiedział, że „pokusa przetrwania” czyni życie konsekrowane bezowocnym.

 

„Sprawia, że stajemy się reakcyjni, lękliwi, zamyka nas powoli i po cichu w naszych domach i w naszych schematach. Skierowuje nas ku przeszłości, ku chwalebnym, ale minionym czynom, które zamiast wzbudzić proroczą kreatywność, zrodzoną z marzeń naszych założycieli, poszukują skrótów, aby uciec od wyzwań pukających dziś do naszych drzwi” – zauważył.

 

„Psychologia przetrwania – ocenił papież – sprawia, że wolimy chronić przestrzenie, budynki lub struktury, bardziej niż umożliwić nowe procesy”.

 

„Wtedy zapominamy o łasce, przemienia nas to w zawodowców od sacrum, ale nie w ojców, matki i braci nadziei” – mówił Franciszek.

 

Przyznał: „wszyscy jesteśmy świadomi przeżywanej przez nas transformacji wielokulturowej. Nikt jej nie kwestionuje”.

 

Z tego – wskazywał papież – wypływa konieczność, aby osoby duchowne były w centrum tych przemian i stawiały czoło wyzwaniom. Ale „nie z postawą obronną, nie kierowani naszymi lękami” – przypominał papież. Wzywał, by „wraz z Jezusem stanąć pośród swego ludu”.

 

„Nie jako aktywiści wiary, ale jako mężczyźni i kobiety, którzy nieustannie otrzymują przebaczenie, mężczyźni i kobiety namaszczeni w chrzcie, aby dzielić się tym namaszczeniem i pocieszeniem Boga z innymi” – mówił Franciszek w homilii.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Cud podczas mszy świętej? Na Hostii pojawił się … Chrystus

Redakcja malydziennik

W końcu się spotkali. Zobacz, co Papież powiedział Donaldowi Trupowi

Redakcja malydziennik

„Pokuta, pokuta, pokuta”. Świat nie przetrwa, jeśli… Wielki apel papieża!

Redakcja malydziennik
Ładuję....