POLITYKA

AKTUALIZACJA: "Jedność jest nam dzisiaj bardzo potrzebna!" – świetne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego na kongresie PiS i Zjednoczonej Prawicy

W Przysusze trwa kongres formacji wchodzących w skład obozu Zjednoczonej Prawicy. "jedność, która przyniosła nam zwycięstwo, jest dzisiaj bardzo, bardzo potrzebna" – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Kongres rozpoczął się minutą ciszy w intencji polityków PiS zmarłych w ubiegłym roku. Następnie głos zabrał Jarosław Kaczyński. Po jego przemowie nastąpił czas głosowań. W ubiegłym roku kongres potwierdził rolę prezesa PiS i odnowił jego kadencję jako szefa partii.

 

"To będzie kongres PiS tylko w pierwszej części. Później rozszerzamy się, stajemy się konwencją Zjednoczonej Prawicy. To, jak sądzę, bardzo potrzebne, a jedność, która przyniosła nam zwycięstwo, jest dzisiaj bardzo, bardzo potrzebna" – mówił Jarosław Kaczyński w kontekście dołączenia do obrad przedstawicieli Polski Razem i Solidarnej Polski.

 

"Chcemy, by Polacy mieli równe szanse. Wszystko jedno, czy są z Przysuchy, z innego miasta, ze wsi czy wielkiego miasta. Po roku można powiedzieć, że idziemy we właściwym kierunku" – mówił prezes PiS.

 

"TK nie zawsze nam sprzyja. Mamy normalnie funkcjonujący, nieuprzedzony politycznie, ale wcale politycznie nikomu niepodporządkowany Trybunał Konstytucyjny" – mówił odnoście wolności w Polsce Jarosław Kaczyński. "Prawo i Sprawiedliwość było jest i będzie partią wolności. W przeciwieństwie do naszych przeciwników my nie mamy zamiaru niczyjej wolności ograniczać, odgrażać się autorom książek, które się nie podobają, próbować je zablokować, atakować uczelnię z powodu pracy magisterskiej czy wpadać ze służbami specjalnymi do czyjegoś domu dlatego, że wydaje jakąś stronę internetową."

 

Jarosław Kaczyński zapowiedział dalsze realizowanie programu PiS: polityki kulturalnej, reformy służby zdrowia, 500+. Wg lidera PiS pieniądze w dalszym ciągu powinny być inwestowane w wieś – aby rozwijać ją i edukować tamtejsze dzieci. Kaczyński pominął jednak sprawy gospodarcze, które będzie omawiał Mateusz Morawiecki. Jako pozytywny aspekt wymienił obecność "obcych, ale sojuszniczych" sił na terenie Polski. NATO i Unia Europejska ma być gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju.

 

Mocnym punktem wystąpienia była także walka Polaków przeciwko reżimom niemieckim i rosyjskim – Kaczyński przypomniał, że Polacy nie dostali nigdy odszkodowań za II wojną światową. "Polska nigdy nie zrzekła się tych odszkodowań, kto tak twierdzi – jest w błędzie" – mówił prezes PiS. Wymieniał to jako potrzebę uwzględnienia przy pozycji RP na arenie międzynarodowej. Obecne dopłaty unijne są więc jakby rekompensatą za brak reparacji – dlatego pieniądze nie mogą być przedmiotem nacisku na Polskę ws. uchodźców.

 

"Mamy pełne moralne prawo powiedzieć <nie>" – mówił w kontekście problemu imigranckiego. Powodem takiego stanowiska jest fakt, że Polska nie wyzyskiwała nigdy krajów Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Jednocześnie Polska nie uchyla się przed pomocą, ale jedynie na terenach konfliktogennych. "Krótko mówiąc – odnosimy różne sukcesy" – mówił Kaczyński o wizycie Trumpa i budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

 

PiS dokonał także kilku zmian personalnych, ale nie będą one ważne, bo, jak wskazał Kaczyński, nie ma wśród polityków rządzących tych, co zasiadali w "Sowie i Przyjaciołach". "Nie możemy zgadzać się na cokolwiek złego w tej godzinie. Musimy być w tych sprawach czujni" – powiedział Jarosław Kaczyński.

 

Ponadto należy zmienić procedury wyborcze, aby proces demokratyczny był w pełni demokratyczny. Dodatkowo, ws. spraw zagranicznych, należy usunąć osoby niekompetentne i nieuczciwe. Wkrótce ma dojść także do dużej reformy sądownictwa – "od tego zależy jakość życia społecznego" – mówił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wskazywał także na potrzebę odbudowy szkolnictwa zawodowego, a także budowy polskiej inteligencji. Ma w tym pomóc tzw. reforma Gowina, a także budowa ośrodków gminnych, które będą rozwijały życie także na wsiach. Wśród postulatów PiS-u jest także potrzeba piękna, dlatego uczniowie mają mieć lekcje estetyki, a zamki kazimierzowskie zostaną odbudowane.

 

Dodatkowo ma powstać Akademia Literatury, a także przywrócenie 50% kosztu uzyskania przychodu dla artystów. Zniżka to została zabrana przez Donalda Tuska. W dalszej perspektywie zostanie także przywrócony pluralizm w mediach. W służbie zdrowia musi dojść do zaprzestania tzw. nocnych kolejek. 

 

"Kilka dobrych kroków ku dobrej zmianie zostało zrobionych!" – powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał także, że każdy jest grzeszny – "także ja, także każdy z was, żeby było jasne". Dlatego trzeba też dostrzec, że istnieją przez to błędy. Liczne błędy istnieją także w programie Mieszkanie+ – według prezesa PiS te braki należy uzupełnić, a przyczyny wyeliminować. "Jest to wielkie oczekiwanie ludzi (…). To musi ruszyć, tu trzeba połączyć siły!" – chodziło o państwo, gminy, spółdzielnie, a także samych zainteresowanych. 

 

"Musimy zbudować Polskę nie tylko sprawiedliwą, ale i zasobną, (…) Polskę nowoczesną" – zakończył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zażartował także o Chruszczowie. "Na XXII zjeździe KPZR Chruszczow wygłosił bardzo ostre antystalinowskie przemówienie i ktoś krzyknął: a gdzie ty wtedy byłeś? Na to Chruszczow kazał podnieść rękę temu, kto krzyknął. Nikt nie podnosi. <Tam gdzie ty teraz!>".

 

W trakcie kongresu przemawia także Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska), a także Jarosław Gowin (Polska Razem). Zabraknie przemowy premier Beaty Szydło.

Źródło: 300polityka.pl/MałyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Lech Wałęsa strzelił sobie w kolano publikacją dokumentów. Interesuje się nim już ABW

Nie damy się szantażować Unii! Nie ugniemy się pod naciskami!

Redakcja malydziennik

MOCNE! Jezus nie daje nam ciastek. Daje nam…

Redakcja malydziennik
Ładuję....