CYWILIZACJA

Abp Jędraszewski mówi o teorii Wielkiego Wybuchu! ZOBACZ CO!

Uroczysta Msza św., inaugurująca rok akademicki Politechniki Krakowskiej i Akademii Sztuk Pięknych odbyła się we wtorek rano w bazylice św. Floriana w Krakowie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz uczelni, profesorowie, nauczyciele akademiccy i studenci.

Abp Marek Jędraszewski przywołał słowa Jana Pawła II o tym, czym jest kultura i jak wiele ona znaczy dla człowieka, które papież wygłosił w 1980 roku w siedzibie UNESCO. Dodał też, że ludzie żyją zarówno kulturą, jak i rozumem, prowadzącym do prawdy.

Metropolita krakowski przypomniał także spotkanie Jana Pawła II w Krakowie z przedstawicielami świata akademickiego, kiedy Ojciec Święty zwrócił uwagę na to, że wielkim oczekiwaniem wobec uczonych jest to, by nie ograniczali swoich pytań tylko do tego, co jest zawarte w granicach metodologii ich poszczególnych dziedzin. – Trzeba przekraczać to, co się już wie i co się już osiągnęło i nie bać się stawiania pytań ostatecznych – zauważył abp Marek Jędraszewski.

Odwołał się też do Błażeja Pascala, który jako wybitny twórca w dziedzinie fizyki i matematyki wskazywał na godność człowieka, tkwiącą w myśli otwierającej człowieka na prawdę i wyrażającą ją w precyzyjnych definicjach. –  Najważniejszym prawidłem postępowania według Pascala jest zatem dobre myślenie – podkreślił metropolita.

(…)

Co ciekawa, w tym momencie abp Marek Jędraszewski odniósł się do teorii tzw. Wielkiego Wybuchu, według której ok 14 mld lat temu z bardzo gęstej i gorącej osobliwości początkowej jednym wybuchem wyłonił się Wszechświat. Arcybiskup krakowski zwrócił uwagę na to, że ta teoria nie wyczerpuje wszystkiego, ponieważ nie odpowiada na pytanie, skąd wzięła się ta niezwykle skondensowana materia, która rozpoczęła etap tworzenia się wszechświata. Kluczowe jest zatem inne zagadnienie. – Za tą teorią kryje się pytanie, skąd to się wszystko wzięło i kto jest Stwórcą tego, co się dzieje –  wyjaśnił abp Jędraszewski nawiązując tym samym do zagadnienia Pierwszego Poruszyciela, na które nauka nie zna odpowiedzi – w przeciwieństwie do chrześcijaństwa.

 

CZYTAJ DALEJ

Źródło: swiato-podglad.pl

Komentarze

Zobacz także

CUD? Pokonał cukrzycę bez używania leków. Brał tylko…

Redakcja malydziennik

W Warszawie ewakuowano 70 osób! Wszystko z powodu znalezionego niewypału!

„Zmiana płci” po zawarciu małżeństwa sprzeczna z polskim prawem

Redakcja malydziennik
Ładuję....