WYDARZENIA

A jednak! Naukowcy udowodnili, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż zwykłe!

E-papierosy są zdecydowanie mniej toksyczne i bezpieczniejsze niż tradycyjne papierosy, wynika z raportu brytyjskiego Cancer Research. Naukowcy znaleźli dowody potwierdzające, że e-papierosy redukują m.in. liczbę substancji rakotwórczych w organizmach palaczy. Wyniki badań opublikowano w najnowszym wydaniu Annals of Internal Medicine.

Naukowcy wzięli pod uwagę biomarkery nikotyny, charakterystyczne dla tytoniu nitrozoaminy oraz lotne związki organiczne. W próbkach krwi, moczu i śliny pobranych od osób, które porzuciły tradycyjne papierosy na rzecz e-papierosa, po 6 miesiącach zaobserwowano zdecydowanie mniej substancji toksycznych, w tym substancji kancerogennych, niż w próbkach osób, które kontynuowały palenie tytoniu. U użytkowników e-papierosów poziom NNAL, związku odpowiedzialnego za rozwój raka płuca, był aż 97,5% niższy. Odpowiednio niżej były także wskaźniki innych substancji rakotwórczych: akrylonitrylu, butadienu i akroleiny. Pierwsze oznaki poprawy zauważono już po 30 dniach tytoniowej abstynencji.

 

Jak podkreślają autorzy raportu, korzystniejsze zmiany odnotowano u użytkowników, którzy całkowicie zrezygnowali z palenia papierosów tradycyjnych na rzecz elektronicznej używki.

 

Praca zespołu prowadzonego pod kierownictwem doktora Liona Shahaba wpisuje się w trwającą debatę na temat potencjału papierosów elektronicznych w redukcji szkód wywołanych paleniem papierosów tradycyjnych. Jak podkreślają autorzy, jest to jedno z pierwszych badań dotyczących długofalowego wpływu e-papierosów na zdrowie palaczy. Według Alison Cox z Cancer Research uzyskane wyniki wskazują rosnącą ilość dowodów przemawiających za tezą, że papierosy elektroniczne są bezpieczniejszą alternatywą dla papierosów tradycyjnych i mogą stanowić pomocne narzędzie w rzucaniu palenia przez osoby uzależnione.

 

O niższej szkodliwości papierosów elektronicznych w porównaniu do ich tradycyjnych odpowiedników mówi też opublikowany w zeszłym roku przez Public Health England raport, zawierający opracowanie najważniejszych badań poświęconych e-papierosom. Według autorów raportu papierosy elektroniczne są ok. 95% mniej szkodliwe niż palenie tytoniu.

 

Zdjęcie dostępne pod adresem: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/70263,,e-papieros-zmniejsza-ryzyko-zachorowania-na-choroby-nowotworowe

 

Źródło informacji: eSmoking Association

 

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Wielkie halo o małego „Jasia”

W Parsons Green był zamach terrorystyczny! Świadkowie widzieli pasażera z twarzą "pokrytą krwią"

Redakcja malydziennik

14-letnia modelka zmarła z wycieńczenia. "Dziecko zapracowało się na śmierć"

Redakcja malydziennik
Ładuję....