RELIGIA

A jednak bracia eutanaziści. Zarząd zakonnych szpitali nadal chce zabijać chorych psychicznie

Szpitale należące do belgijskiego zgromadzenia Braci Miłosierdzia nie zrezygnują z zabijania chorych psychicznie. Decyzja papieża, który zakazał im tego i nakazał wycofanie się z eutanazistowskich praktyk niczego nie zmieniła. Zarząd szpitali nadal chce zabijać.

W specjalnym oświadczeniu zarząd szpitali Braci Miłosierdzia oznajmił, że nie zamierza przerywać eutanazji osób nieterminalnie chorych psychicznie, bowiem „empatycznie wierzy”, że zabijanie jest do pogodzenia z nauczaniem katolickim. Jego członkowie oznajmili także, że ich „decyzja wywodzi się z chrześcijańskiego kontekstu myślowego” i „bierze pod uwagę zmiany i ewolucję zachodzącą w społeczeństwie”.

 

Watykan nie tylko nakazał zgromadzeniu wycofanie się z tej decyzji, ale także uznał, że bracia biorący udział w pracach zarządu szpitali muszą podpisać specjalny list, w którym uznają katolickie nauczanie, które nakazuje szacunek dla życia i jego ochronę od poczęcia do naturalnej śmierci. Niestety zarząd szpitali uchylił się od tych postulatów.

 

Oznacza to, ni mniej ni więcej, tylko tyle, że zgromadzenie, a konkretniej jego centrala, rozpocznie teraz (jak zapowiadał wielokrotnie przełożony generalny brat Rene Stockman) procedurę odebrania katolickim dotąd szpitalom prawa do posługiwania się określeniem katolickie, a także rezygnacje z zarządzania nimi przez zgromadzenie. Nie jest także wykluczone, że członkowie zarządu – w  większości świeccy – zostaną wykluczeni z Kościoła.

 

Ciekawe, jak reagują sami członkowie zarządy katolickich szpitali na postulat papieża. Herman van Rompuy (ten van Rompuy) oznajmił, że decyzje Franciszka go nie interesują, bo… „czas ‚ Roma locuta causa finita’ jest już dawno minął". Zabijanie jest zatem dla tego polityka ważniejsze niż wiara. Belgom i Unii gratulujemy przywódców.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: CatholicHerald.co.uk/MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Guru New Age zrywa z przeszłością i idzie za… Jezusem

Redakcja malydziennik

Piękne słowa Franciszka zachęcające do ewangelizacji: "Chodzi zatem o to, by wierzyć, świadczyć o prawdzie, siać i uprawiać, nie czekając na żniwa"

Redakcja malydziennik

Przerażająca profanacja w Turynie. Arcybiskup podkreśla „głęboki moralny upadek sprawcy”

Redakcja malydziennik
Ładuję....