CYWILIZACJA

8 lat więzienia? Co z tego, przynajmniej wywiozę śmieci! Niemcy zalewają Polskę odpadami

Niemieccy dziennikarze wpadli na trop nie małej, śmierdzącej, afery. Ich rodacy systematycznie wywożą śmieci do Polski. Nawet pomimo dotkliwych kar.

Gdzie najłatwiej i najtaniej zdeponować Niemcom śmieci? Pod Poznaniem. Na ślad nielegalnych przewoźników śmieci trafiła rozgłośnia Berlin-Brandenburgia. Zauważono, że niemieckie firmy przewożą za Odrę śmieci, aby pozbyć się na terenie naszego kraju. W ten sposób zarabiają krocie.

 

Niemieckie radio opisało sprawę największego składowiska niemieckich odpadków w Polsce pod Poznaniem, w gminie Czerniejewo. Na gorącym uczynku pochwycono tam kierowcę, który pozbywał się odpadów. Spotkali go tam urzędnicy kontrolujący nielegalny import.

 

Ciężarówka przewoziła stare części samochodów, materace i plastikowe butelki PET. Nad sprawą wspólnie pracują prokuratury z Niemiec i Polski. Proceder jest bardzo opłacalny i trudny do wykrycia nawet pomimo grożących kar.

 

Zaostrzone prawo grozi możliwością pozbawienia wolności nawet do ośmiu lat, a także aż do 80.000€ grzywny (to przeszło 330.000 PLN). Przewóz śmieci trwa jednak nadal, gdyż utylizowanie ich w Niemczech jest bardzo drogie. Dla zachodnich „biznesmenów” (a w zasadzie „Hansów biznesu”) to więc wciąż opłacalny interes.

 

Jest to na tyle opłacalne, że śmietnisko pod Poznaniem nie jest jedynym takim miejscem w Polsce. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie powstrzymał już osiem przypadków prób nielegalnego wwozu śmieci zza zachodniej granicy.

 

Wciąż nie wiadomo, ile dokładnie śmieci przewieziono. Sytuację utrudnia jednak otwarta granica, a nie pomaga częste kontrolowanie ciężarówek ją przekraczających.

Źródło: wprost.pl

Komentarze

Zobacz także

Oto jak było naprawdę podczas zamachu na papieża Jana Pawła II. ZOBACZ!

Polska przed sądem. Kto odpowiada za smog?

Redakcja malydziennik

Nie do wiary! Dziewczyna sprzedaje WODĘ, którą MYŁA swoje…

Redakcja malydziennik
Ładuję....