CYWILIZACJA

8 lat więzienia? Co z tego, przynajmniej wywiozę śmieci! Niemcy zalewają Polskę odpadami

Niemieccy dziennikarze wpadli na trop nie małej, śmierdzącej, afery. Ich rodacy systematycznie wywożą śmieci do Polski. Nawet pomimo dotkliwych kar.

Gdzie najłatwiej i najtaniej zdeponować Niemcom śmieci? Pod Poznaniem. Na ślad nielegalnych przewoźników śmieci trafiła rozgłośnia Berlin-Brandenburgia. Zauważono, że niemieckie firmy przewożą za Odrę śmieci, aby pozbyć się na terenie naszego kraju. W ten sposób zarabiają krocie.

 

Niemieckie radio opisało sprawę największego składowiska niemieckich odpadków w Polsce pod Poznaniem, w gminie Czerniejewo. Na gorącym uczynku pochwycono tam kierowcę, który pozbywał się odpadów. Spotkali go tam urzędnicy kontrolujący nielegalny import.

 

Ciężarówka przewoziła stare części samochodów, materace i plastikowe butelki PET. Nad sprawą wspólnie pracują prokuratury z Niemiec i Polski. Proceder jest bardzo opłacalny i trudny do wykrycia nawet pomimo grożących kar.

 

Zaostrzone prawo grozi możliwością pozbawienia wolności nawet do ośmiu lat, a także aż do 80.000€ grzywny (to przeszło 330.000 PLN). Przewóz śmieci trwa jednak nadal, gdyż utylizowanie ich w Niemczech jest bardzo drogie. Dla zachodnich „biznesmenów” (a w zasadzie „Hansów biznesu”) to więc wciąż opłacalny interes.

 

Jest to na tyle opłacalne, że śmietnisko pod Poznaniem nie jest jedynym takim miejscem w Polsce. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie powstrzymał już osiem przypadków prób nielegalnego wwozu śmieci zza zachodniej granicy.

 

Wciąż nie wiadomo, ile dokładnie śmieci przewieziono. Sytuację utrudnia jednak otwarta granica, a nie pomaga częste kontrolowanie ciężarówek ją przekraczających.

Źródło: wprost.pl

Komentarze

Zobacz także

Robi to prawie każdy kierowca. A skutki mogą być tragiczne

Redakcja malydziennik

Ktokolwiek widział? Ktokolwiek wie? Policja szuka niebieskiej walizki, z którą widziany był zamachowiec z Manchesteru

SZOK! Mężczyzna SAM zgłosił się na policję! Nie mógł żyć ze świadomością, że…

Redakcja malydziennik
Ładuję....