ARCHIWUM

75 lat temu powstała nasza duma narodowa – Armia Krajowa

Żołnierze, którzy tworzyli Armię Krajową wyznawali proste wartości: Bóg, honor i ojczyzna – powiedział w niedzielę w Kielcach, podczas obchodów 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, ks. Rafał Nowiński.

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę powstania Armii Krajowej rozpoczęły się mszą św. w kieleckiej bazylice katedralnej. W homilii ks. Nowiński podkreślił, że żołnierze, którzy tworzyli AK wyznawali proste i czytelne dla Polaków wartości. "Wartości, które cechowały tamte czasy, tamtą epokę i przede wszystkim polskiego żołnierza: Bóg, honor i ojczyzna". Dodał, że mamy wobec nich dług, olbrzymi dług do spłacenia. Bezkompromisowi, wierni do końca złożonej przysiędze walczyli o wyśnioną wolną, niepodległą i normalną Polskę. Zapłacili za to najwyższa cenę" – powiedział.

 

Zdaniem kapłana obecne pokolenia muszą być kustoszami pamięci o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. "Bo ta bitwa, która poniosła tyle ofiar, nadal trwa: o polskość, o wiarę i moralne życie. To właśnie oni ukazali nam, że polskość to wiara i patriotyzm" – podkreślił.

 

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą na skwer Żeromskiego. Pod pomnikiem AK, oprócz okolicznościowych przemówień, odczytany zostanie apel poległych i oddana salwa honorowa. Delegacje kombatantów, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, harcerze złożą wieńce i wiązanki kwiatów. 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

PiS poparł CETA!

Redakcja malydziennik

Szymański odpowiada Kwaśniewskiemu odnośnie ….

Redakcja malydziennik

Żaden papież przed Franciszkiem tego jeszcze nie zrobił! Czym tym razem zaskoczy?

Redakcja malydziennik
Ładuję....