ARCHIWUM

540.000.000.000 PLN "wyciekło" z Polski! Zobacz GDZIE wsiąkły te pieniądze za rządów…

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że że w latach 2005-2015 z Polski wypłynęło prawie 540 mld złotych. Najwięcej pieniędzy wydrenowały firmy zarejestrowane w Holandii.

Raport organizacji Global Financial Integrity (GFI) stwierdzał, że Polska była liderem w UE, jeśli chodzi o drenaż środków finansowych przez zagraniczne podmioty za lata 2005-2015. Informacje te potwierdził resort finansów.

 

Posłowie Bartosz Józwiak (UPR/Kukiz’15) oraz Jarosław Sachajko (Kukiz’15) złożyli do Ministra Finansów interpelację poselską w sprawie nowelizacji ustawy dotyczącej podatku CIT (nr 14857). W interpelacji tej znalazło się następujące pytanie: „Do których krajów UE  »wyciekło« prawie 540 mld zł w latach 2005-15 w wyniku zbyt liberalnej postawy Polski? Proszę o przekazanie szacowanych danych z podziałem na kraj, rok, wielkość kwoty”.

 

Światło dzienne ujrzały oficjalne dane na temat transferów wypływających z Polski z tytułu z odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez zagraniczne podmioty. Wynika z nich, że w latach 2005-2015 z Polski wypłynęło 537,8 mld zł!

 

Najwięcej pieniędzy wydrenowały firmy zarejestrowane w Holandii. Do tego kraju popłynęło aż 117,31 mld zł w ciągu 11 lat. Niewiele mniej wytransferowały z Polski firmy niemieckie – prawie 102 mld zł. Na trzecim miejscu znalazły się firmy francuskie – w latach 2005-2015 wyprowadziły z Polski prawie 60 mld zł. Firmy wyprowadzały pieniądze z tytułu odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez zagraniczne podmioty.

 

W związku z tymi danymi resort poinformował, że pracuje nad uszczelnieniem CIT, tak aby zapewnić powiązanie wysokości płaconego podatku przez przedsiębiorstwa, w szczególności międzynarodowe, z dochodem uzyskiwanym w Polsce. Podatki powinny być płacone w kraju, gdzie są osiągane przychody – zauważył wicepremier Mateusz Morawiecki.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze

Zobacz także

Szokujące życzenia świąteczne znanej pisarki. ZOBACZ co napisała!

Redakcja malydziennik

Zgorszenie, błąd, przeprosiny, czyli jak się kończy medialna kariera księdza-kulturysty

Redakcja malydziennik

SZOK: Obrzydliwe pedofilskie zapędy muzułmanów w Australii!

Redakcja malydziennik
Ładuję....