POLITYKA

500+ to nie wszystko. Ekonomista wylicza inne plusy dobrej zmiany! Sprawdź o jakie chodzi

Chylę czoła przed programami Mieszkanie plus i 500 plus, ale także przed zmianami w rozliczeniach cen transferowych – ocenia dokonania rządu PIS Wojciech Błasiak, ekonomista, socjolog i politolog.

Wojciech Błasiak uważa, że program 500 plus "pobudził popyt wewnętrzny, co gospodarczo jest niedoceniane, ale skutki ekonomiczne są tutaj bardzo duże". Dodał też, że to "pobudza wytwórczość krajową", co jest bardzo ważne dla polskiej gospodarki, bo ludzie "kupują produkty podstawowe, wytwarzane w naszym kraju".

 

"Bardzo dobrze oceniam program Mieszkanie plus. Równoważy on dominację sektora bankowego, a przecież koszty bankowe mieszkalnictwa są potężne dla ludzi" – dodał.

 

Błasiak podkreślił, że "kolejny pozytywny ruch tego rządu, to wprowadzenie od 1 stycznia 2017 roku zmian w rozliczeniach cen transferowych". Ekonomista przypomniał, że "według wyliczeń agencji zajmującej się nielegalnymi przepływami, z Polski w 2013 roku zostało wyprowadzono 56 mld złotych". Błasiak tłumaczy, że działo się to tak, że "spółki matki z zagranicy manipulowały cenami transferowymi ze spółkami córkami w Polsce. W ten sposób unikano płacenia w Polsce podatków CIT i VAT".

 

"Oczekiwałem od tego rządu więcej" – dodał ekspert. "Nie mam pretensji, że rząd robi coś źle, mam pretensje, że nie działa wystarczająco dobrze" – zaznaczył.

 

"Pod względem gospodarczym rząd trochę polepsza sytuację Polaków, ale nie wprowadza dużych zmian. Jestem w rozkroku, bo oczekiwałem od rządu, że pójdzie sprawdzoną, węgierską drogą" – podsumował Błasiak. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Prawo i Sprawiedliwość mocno na czele sondażu! Dowiedz się, ile osób chce zagłosować na partię Jarosława Kaczyńskiego

Redakcja malydziennik

Konstytucję RP uchwalono 20 lat temu. Wyślij KOD-ziarzowi, który wciąż myśli, że obowiązuje konstytucja majowa!

Redakcja malydziennik

Prezydent musi się w końcu przeciwstawić. Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

Ładuję....