ARCHIWUM

2.500.000.000 m³ będzie wydobywane na szelfie norweskim. A dzięki Baltic Pipe gaz będzie szedł do Polski!

Szefowie rządów Polski i Danii podpisali w piątek w Kopenhadze memorandum w sprawie – jak zapewniają polskie władze – kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju projektu inwestycyjnego Baltic Pipe.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Jak podkreśliła w piątek w Danii premier Beata Szydło, dla Polski to jest bardzo ważna inwestycja. "To – dodała – jest kwestia związana z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też całego naszego regionu" – przekonywała.

 

Premier Danii wyraził nadzieję, że ten projekt wraz z odpowiednimi decyzjami zostanie zrealizowany i że będzie on korzystny dla obu krajów.

 

W memorandum premierzy Polski i Danii potwierdzili swoje wsparcie dla realizacji „Gazociągu Bałtyckiego” ze względu na wspólny cel, jakim jest zapewnienie mieszkańcom UE bezpiecznej, zrównoważonej, konkurencyjnej i taniej energii.

 

Gazociąg Baltic Pipe to część projektu tzw. Bramy Północnej, łączącej złoża gazu znajdujące się na szelfie norweskim, poprzez Danię, z polskim wybrzeżem w Niechorzu. Na szelfie polski PGNiG ma już 20 koncesji. Obecnie spółka wydobywa tam 600 mln m. sześc. samego gazu, zakłada jednak, że w 2022 r. uda się jej osiągnąć wydobycie rzędu 2,5 mld m. sześc.

 

W myśl polskiej strategii, która zakłada dywersyfikację nie tylko źródeł, ale i kierunków dostaw, Brama Północna ma stanowić główne źródło dostaw gazu do Polski po 2022 r., kiedy to wygaśnie długoterminowy kontrakt, tzw. jamalski, z rosyjskim Gazpromem.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Patriotyczna postawa Legionistów odbija się echem na świecie, a UEFA chce klub za to karać!

Redakcja malydziennik

Macierewicz USADZIŁ Budkę i totalniacką opozycję!

Redakcja malydziennik

„Szkoda, że ten klecha nie zdechł” – FALA NIENAWIŚCI wobec chrześcijan po próbie morderstwa

Redakcja malydziennik
Ładuję....