POLITYKA

1 na 10 kobiet zakażonych wirusem Zika urodziła dziecko z wadami

Zgodnie z raportem "Oznaki życia" opublikowanym we wtorek przez amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) 1 na 10 kobiet zakażonych wirusem Zika urodziła dziecko z wadami wrodzonymi związanymi z wirusem.

CDC jako pierwsze podjęło się analizy grupy kobiet, u których zostało potwierdzone zakażenie wirusem Zika w trakcie ciąży.

 

Doktor Anne Schuchat, dyrektor CDC, powiedziała w oświadczeniu, że wirus cały czas jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży w USA, szczególnie przy nadchodzącej ciepłej pogodzie i rozpoczynającym się sezonie na komary. Najistotniejsza przy ochronie zdrowia matki i dziecka jest prewencja – dodała.

 

Zgodnie z raportem przygotowanym na podstawie danych z 2016 roku około 1300 kobiet z 44 stanów w USA zostało zarejestrowanych w rejestrze ciąż obciążonych wirusem. 1000 z nich urodziło dzieci przed końcem roku, a ponad 50 dzieci miało związane z Ziką wady wrodzone.

 

Zakażenie wirusem podczas ciąży może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu u rozwijającego się płodu oraz do małogłowia. Dzieci mogą mieć problemy ze wzrokiem, stawami oraz słuchem.

 

Report dodatkowo ostrzega, że tylko 1 na 4 dzieci z wrodzoną infekcją wirusa Zika miało po urodzeniu przeprowadzone badania mózgu typu rezonans magnetyczny bądź tomografia.

 

Badania takie są w tym przypadku konieczne, ponieważ dziecko może wydawać się zdrowe po urodzeniu, ale posiadać zasadnicze defekty mózgu.

 

Wiele badanych kobiet zaraziło się wirusem podczas podróży do regionów dotkniętych Ziką.

 

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Lech Wałęsa po raz kolejny wzywa do obrony i USUWA POSTA z Facebooka!

20-latek miał przy sobie "MATKĘ SZATANA"! Chciał dokonać zamachu!

Redakcja malydziennik

UWAGA!!! Zgadzamy się z feministkami z Francji. Polański na gali Cezarów, to obraza…

Redakcja malydziennik
Ładuję....