RELIGIA

Żyje już z tylko jeden kardynał Pawła VI. Ale nie jest już kardynałem. Wiesz dlaczego?

Zmarł (14.12.2016) Paulo Evaristo Arns, brazylijski kardynał, franciszkanin, biskup Sao Paulo, w latach 2012-2016 był protoprezbiter kolegium kardynalskiego, która to funkcję pełni zawsze najstarszy żyjący kardynał-prezbiter.

Urodził się w roku 1921 w Forquilhinha, do zakonu Braci Mniejszych wstąpił już w roku 1939, święcenia kapłańskie przyjął w roku 1945, kształcił się w instytutach franciszkańskich, ale także na paryskiej Sorbonie. Od lat 60. pełnił już funkcję biskupa pomocniczego (stolica tytularna Respecta), a od roku 1970 był ordynariuszem swojej diecezji (Sao Paulo), którą opuścił dopiero w roku 1998 osiągnąwszy wiek emerytalny. Jego następcą został kard. Claudio Hummes, który miał ponoć zainspirować kard. Jorge Bergoglio do przyjęcia imienia Franciszek.

 

Arns kapelusz kardynalski przyjął w roku 1973 z rąk Papieża Pawła VI, brał udziała w obu konklawe rou 1978 kiedy to wybrano najpierw papieża Jana Pawła a potem Jana Pawła II. Prawo do udziału w konklawe stracił w roku 2001 kiedy to ukończył 80 lat  

 

Był jednym z dwóch ostatnich kardynałów Papieża Pawła VI. Ostatnim żyjącym nominowanym kardynałem papieża Montiniego jest Josef Ratzinger, emerytowany papież Benedykt XVI. Co ciekawe, Ratzinger nie jest już kardynałem, ponieważ przestał sprawować tę godność w chwili przyjęcia wyboru na papieża. Nie cofa tej zmiany abdykacja Benedykta XVI ze Stolicy apostolskiej. By być kardynałem ponownie musiałby otrzymać tę godność od urzędującego Papieża. Status Josefa Ratzingera można określić analogicznie do innych biskupów-emerytów. Najtrafniej byłoby określić, że jest on emerytowanym biskupem diecezji rzymskiej. Przyjęło się uważać go za “papieża-seniora” lub “emerytowanego papieża”. Terminy te nie są formalnie osadzone w prawie kościelnym.

 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Smutne dane z Watykanu. Aż tyle osób w ciągu roku porzuca zakon

Redakcja malydziennik

To nie antysemityzm i islamofobia są problemem. To kościoły są najczęściej atakowane. Nie, nie w krajach muzułmańskich, a w…

Diabeł wściekł się totalnie, bo takiego wydarzenia dotąd nie było! Ks. Piotr Glas o akcji, która… VIDEO!

Redakcja malydziennik
Ładuję....