Żonaci kapłani apelują: nie znoście celibatu!

Debata na temat celibatu już rozpoczęta. Kard. Walter Kasper przekonuje, że Franciszek spogląda na nią z sympatią, choć rozwiązania pozostawia lokalnym Konferencjom Episkopatu. W takiej sytuacji warto wsłuchać się w głos księży łacińskich, którzy mają żony.
Mowa oczywiście o pastorach, którzy przeszli do Kościoła katolickiego ze wspólnot protestanckich (przede wszystkim z Kościoła Episkopalnego), a Kościół udzielił im dyspensy i pozwolił zostać kapłanami i pozostać w związkach małżeńskich. I właśnie oni przekonują, że celibat jest ogromną wartością, a jego zniesienie nie przyczyni się do zwiększenia liczby powołań.

 

Jak zaznacza ks. Douglas Grandon istotą problemu z powołaniami wcale nie jest celibat. - Niezależnie od tego, czy jesteś protestantem czy katolikiem powołania biorą się z mocnego przestrzegania wezwania Chrystusa do głoszenia Ewangelii i pozyskiwania uczniów. Tam, gdzie to wezwanie jest realizowane, tam gdzie duchowni pogłębiają wiarę ludzi i pozyskują nowych uczniów, tam są powołania - podkreśla były pastor, a obecnie kapłan katolicki.

 

Ks. Grandon zaznacza, że choć sam nie żyje w celibacie to ogromnie docenia szczególny dar, jakim jest dla Kościoła bezżeństwo kapłanów i, zarówno on, jak i jego współbracia pozostający w związkach małżeńskich, nie robią nic, by zmienić szczególne miejsce kapłanów celibatariusz w Kościele. - Jezus był celibatariuszem, św. Paweł był celibatariuszem, część z dwunastu była celibatariuszami, to jest szczególny dar dla Kościoła katolickiego - podkreśla ks. Grandon.

 

Zniesienia celibatu nie chce także ks. Joshua J. Whitfield, także były duchowny protestancki. - To, czego potrzebujemy to ponowne Zesłanie Ducha Świętego. To w ten sposób rozmnożono posłanych. Dwunastu oczekiwało na Ducha Świętego i On przyszedł - podkreśla ks. Whitfield i dodaje, że kryzysów duchowych nie rozwiązuje się metodami praktycznymi. - Nie sądzę, by poprzez wprowadzenie żonatych księży rozwiązano problem liczby duchownych w Kościele - podkreśla.Autor: TPT

Źródło: Cruxnow.com/MalyDziennik.pl

10:03 11 kwietnia 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie